DOST - ДОСТ
Giriş Tarihi : 17-05-2016 20:50   Güncelleme : 18-05-2016 18:34

Lütfi Mestan: “Cebel’de olası provokasyonlardan DOST sorumlu olamaz”

17 Mayıs 2016 tarihinde Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında Özgürlük, Hoşgörü ve Sorumluluk İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan’ın düzenlediği basın toplantısında, komünist diktatör Todor Jivkov’un iktidardan düşmesine sebep olan bundan 27 yıl önce gerçekleşen Mayıs Olayları münasebetiyle Cebel’de (Şeyhcuma) 19 Mayıs’ta iki ayrı anma mitingi yapılmayacağı anlaşıldı. Mestan’ın taraftarları aynı zamanda Cebel Günü olan 19 Mayıs’ta küçük Rodop kasabasında bulunacakları, fakat ayrı bir anma mitingi yapmayıp, partinin temsilcilerinin resmi konuklar arasında sahnede yer

Lütfi Mestan: “Cebel’de olası provokasyonlardan DOST sorumlu olamaz”

17 Mayıs 2016 tarihinde Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında Özgürlük, Hoşgörü ve Sorumluluk İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan’ın düzenlediği basın toplantısında, komünist diktatör Todor Jivkov’un iktidardan düşmesine sebep olan bundan 27 yıl önce gerçekleşen Mayıs Olayları münasebetiyle Cebel’de (Şeyhcuma) 19 Mayıs’ta iki ayrı anma mitingi yapılmayacağı anlaşıldı.

Mestan’ın taraftarları aynı zamanda Cebel Günü olan 19 Mayıs’ta küçük Rodop kasabasında bulunacakları, fakat ayrı bir anma mitingi yapmayıp, partinin temsilcilerinin resmi konuklar arasında sahnede yer almayacakları belli oldu.

Lütfi Mestan şunları söyledi: “19 Mayıs Cebel Günü ile ilgili samimi bir çağrım var. 19 Mayıs, Cebel Belediye Meclisi kararıyla Cebel Günü olarak ilan edilmiştir ve tüm Cebel halkının bayramıdır. İlçede farklı siyasi güçlerin taraftarları ikamet ediyor. Bu yıl Belediye, 19 Mayıs Cebel Günü’nü 19 Mayıs Derneği ile etkileşim içinde kutlamaya karar vermiştir. 19 Mayıs, Mayıs Olaylarınım kahramanlarının bayramıdır. Siyasi parti üstü bir kutlama etkinliği olarak düzenlediğinden dolayı bizler meydanda olacağız, fakat sahnede yerimizi göremiyoruz. Bizler bu olayların kahramanlarına karşı saygımızı göstereceğiz, onlarla görüşeceğiz, tokalaşacağız, bazılarıyla kucaklaşacağız, hepsi bu kadar olacak. Siyasi provokasyonlar yapılmasını istemiyoruz, eğer böyle bir şey olursa, sorumluluk buradaki insanların, yani DOST partisinin olmayacak. Eğer birisi, yurt içinden insanlarla dolu otobüs getirip, gerginlik yaratarak tam da 19 Mayıs’ta Cebel’de gücünü göstermeye karar verdiyse, bunun sorumluluğunu da üstlensin. Biz bugün uyarıyoruz ve yüksek düzeyde siyasal kültür gösterilmesi çağrısında bulunuyoruz, 19 Mayıs günümüzdeki siyasetçilerin değil, kahramanların günü olsun, bizler bugün siyasetçiysek, belki de bunu onların 26-27 yıl önce sergilediği direnişe borçluyuz. Benim çağrım budur. Tam buradan, Momçilgrad’dan medya aracılığıyla 19 Mayıs’tan iki gün önce bu çağrıyı yapmamız çok önemliydi”.

Kaynak: Kırcaali Haber