Advert
Advert
HÖH ve HŞHP’nin Bulgaristan seçimlerindeki şansı

HÖH ve HŞHP’nin Bulgaristan seçimlerindeki şansı

Bu içerik 1918 kez okundu.
Reklam
HÖH ve HŞHP’nin Bulgaristan seçimlerindeki şansı

Bulgaristan’da 5 Ekim 2014 tarihinde parlamento seçimleri gerçekleşecek. Parlamentoya iki Türk partisinin de girmesi beklenmekte. Halkın Özgürlükleri Hareketi (HÖH) ve Hürriyet Şeref Halk Partisi’nden (HŞHP) parlamento sıralarında yer aldıklarında 25 yıldır biriken sorunları el ele vererek çözmeleri beklenmekte. HÖH ile HŞHP parti yöneticilerine Bulgaristan Türklerin 25 yıldır çözülemeyen sorunlarını hatırlatmakta yarar var. İptal edilen azınlık statüsü tekrar Türk azınlığına iade edilmesi için gereken girişimler yapılmalı.

Okullarda Türkçe anadil eğitiminin seçmeli ders olarak değil zorunlu olarak okunması sağlanmalı.

Ülke çapında Türkçe yayın yapan yazılı ve görsel medya sağlanmalı.

Nüfus kütüklerinden Türklere ve Pomak Müslümanlara zorunlu verilen Bulgar, Slav isimleri silinmeli.

Kapatılan Türk tiyatrolarının tekrar Türklerin hizmetine açılması sağlanmalı.

Bulgaristan’da yetişen Müslüman çocuklarına yerel yönetimlerle, Müftülük el ele vererek kuran kursları açarak eğitimleri sağlanmalı.

Türklerin ve Pomak Müslümanların yoğun olarak ikamet ettikleri bölgeleri açlık nedenle terk etmemeleri için yatırım sağlayıp iş yerleri açılmalı.

Asimilasyon politikasına karşı gelerek şehit edilenlerin, cezaevlerinde yatanların, Belene adasına kapatılanların, sürgüne gönderenlerin, işinden edilenlerin tazminatlarını, zorunlu sınır dışı edilen yaklaşık bir milyona yakın Türk’ün sosyal haklarını almaları sağlanmalı.

Asimilasyon politikasının mimarlarının yargılanmaları ve zaman aşımına takılmamaları için gereken girişimler acilen bulunulmalı.

Dinsiz, yarım yamalak Türkçe konuşan Bulgaristan Türk gençliğini bu durumdan kurtarmak için acilen eylem planı hazırlanmalı.

Kilisenin çan sesi şehrin en ücra kösesinde duyulacak şekilde çalarken, cami minarelerinden yükselen ezan sesinin duyulamayacak seviyelere indirilmesine çözüm aranmalı.

Önemli sorunlardan bir diğeri ise HÖH yönetiminde ve kadrolarında 25 yıldır görev alan eski DS ajanların uzaklaştırılması olmalı. Yerlerine kimselere tabi olmayan yetenekli gençler getirilmeli.

Bulgar Ulusal Televizyonunda on dakika Türkçe haber yayını yapılmasıyla Bulgaristan Türklerin sorunları çözülmüş sayılmamalı.

Çoğunluğu Türklerden oluşan iki parti birbirilerini bölücülükle ya da Türkleri parçalamakla suçlayacaklarına el ele vererek 25 yıldır çözülmeyi bekleyen sorunların devlet kurumlarında, parlamentoda dile getirerek çözümü sağlamalıdırlar. Parlamentoda HÖH tarafından verilen önergeler genelde Bulgar partiler birleşerek ret ediliyordu. 25 yıldır HÖH yönetimi azınlık olayını bahane ettiler. Bulgaristan mahkemeleri var, AİHM var. Nedense bu mercilere tek bir kez bile başvurulmadı. Bulgaristan’da ikamet eden Türkler ve Müslüman Pomaklar HÖH ile HŞHP partilerinden şimdiye kadar çözüme kavuşmayan sorunlarını el ele vererek ümitle çözülmesini beklemekteler. Bulgaristan’da ve dış ülkelerinde ikamet eden Bulgaristan vatandaşları kaderlerini değiştirmek için firesiz sandıklara gitmelidirler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ