Bulgaristan’da Georgi Bliznaşki Dönemi

Bulgaristan’da Georgi Bliznaşki Dönemi

Bu içerik 991 kez okundu.
Bulgaristan Başbakanı Plamen Oreşaraski, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev atadığı geçici hükümete görevi teslim etti. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından atanan geçici hükümetin Başbakanı anayasa profesörü Georgi Bliznaşki görevi devraldı. Devir teslim töreninde eski ve yeni hükümetin bakanları hazır bulundular. Eski bakanlar makamlarını yeni bakanlara teslim ederken bakan yardımcıları istifa edecekler. Devir teslim töreninde eski başbakan Plamen Oreşaraski bir yılda ne yaptıklarını kısaca anlattı ve yeni hükümete başarılar dilerken geçici hükümetin başına getirilen prof. Georgi Bliznaşki ise 05.10.2014 yılında gerçekleşecek olan erken seçimlerden sonra kurulacak olan hükümete kadar ülke için en iyisini yapacaklarını söyledi.

HÖH ülke yönetiminde dört dönem görev yaptı, önemli bakanlıkları yönetti. Aşrı milliyetçi parti “ATAKA” destekli son Oreşaraski hükümetin ortağı idi. Dört kez ülke yönetiminde bulunan HÖH yönetimi ülkede yaşayan Türklerin ve Müslümanların haklarını ne kadar savunabildi. Komünizm döneminde Türkçe ders müfredattan kaldırıldı. Din eğitimi zaten yasak idi. Ülkede yaşayan Türk ve Pomak azınlıkların isimleri zorunlu olarak değiştirildi. Komünizm çöktüğünde Bulgaristan parlamentosunda kabul edilen yeni anayasasında Bulgaristan’ı tek ulus devlet olarak tanımlanıyor.  Yeni anayasasına göre Bulgaristan’da azınlık olmadığı görülüyor. Bulgaristan Parlamentosu’nda konsensüs ile kabul edilen yeni anayasanın altında HÖH temsilcisi olan milletvekilli İbrahim Tatarlı’nın imzası var. Böylece Türk dili yabancı dil statüsüne girmiş oluyor. Bu güne bu gün Bulgaristan’da Türk çocukları anadilini okurlarda Türk dilini ancak seçmeli ders olarak okuyabilmekteler. Sorun sadece bu değil.

SLAV VE BULGAR İSİMLERİ

Bulgaristan’da Türkçe yayın yapan yazılı ve görsel medya hala yok. Nüfus kütüklerinde Türklere ve Müslüman Pomaklara zorunlu verilen Slav ile Bulgar isimleri hala silinmedi. Bulgaristan’da din bilgisinden yoksun, ana dilini ancak yarım yamalak konuşan Türk gençliği yetişmekte. 25 yıldır Bulgaristan’da Türkler ve Müslüman Pomaklar HÖH yönetimine rahat yaşabilmeleri, ibadetlerini özgürce yapabilmek ve çocukları anadilini unutmamak için okullarda zorunlu okuyabilmeleri için oy vermişlerdi. Son A Birliği milletvekili seçimlerinden sonra Bulgaristan’da siyasi alanında köklü değişiklikler gözlenmekte. HÖH harekâtı koalisyon hükümetleri kurmalarında kilit rol oynamaktaydı. Son gelişmelere göre HÖH uzun vadeli siyasette söz sahibi olamayacak şekilde uzak tutulacağı benziyor. Bulgaristan demokratik sürecine gireli 25 yıl olsa da ülkede ikamet eden Türkler ve Müslüman Pomakların kaderlerinde ne değişti? Bulgaristan parlamentosuna Türklerin ve Müslüman Pomakların oylarıyla giden HÖH milletvekillerini bir 25 yıl daha destekleseler kaderlerinde bir değişiklik sağlayabilecekler mi?  Yeni geçici hükümette görev yapacak bakanların kadrosu şöyle:

Ekaterina Zaharieva-Ekonomi Politikası’ndan Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Bölgesel Kalkınma ve Yatırım Tasarımı Bakanı. Zaharieva, Plevneliev’in kurduğu birinci geçici hükümette de Başbakan Yardımcısı görevinde bulunmuştu.

Prof. Yordan Hristoskov- Sosyal Politikadan Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Emek ve Sosyal Politika Bakanı. Yıllarca Ulusal Sigorta Enstitüsü (NOİ) Müdürü olan Prof. Hristoskov, sosyal politikadan sorumlu olmaya devam edecek.

Hristo İvanov-Adalet, İç Düzen ve Güvenlikten Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı. İvanov, Bulgar Adalet Girişimleri Enstitüsü Programlama Müdürü görevini yürütüyor.
İliyana Tsanova-AB Fonlarının Yönetiminden Sorumlu Başbakan Yardımcısı.
Vasil Ştonov- Ekonomi ve Enerji Bakanı. Amerikan üniversitelerinden mezun, yatırım bankacısı olarak büyük deneyime sahip biridir.
Miroslav Nenkov-Sağlık Bakanı. Askeri Tıp Akademisi’nde (VMA) Bilim Dalı Başkanıdır.
Yordan Bakalov-İçişleri Bakanı. Cumhurbaşkanı Bakalov’u milli güvenlik uzmanı ve yıllarca parlamenter olarak tanıttı.
Rumen Porojanov-Maliye Bakanı. Devlet Tarım Fonu Eski Müdürü.
Nikolina Angelkova-Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bakanı. Yol Altyapısı Kurumu’nun yönetim kurulunda yer almış Angelkova hakkında Cumhurbaşkanı, genç ve yetenekli uzman olduğunu, uluslararası çapta kendini tanıttığını belirtti.
Doç. Rumyana Kolarova-Eğitim ve Bilim Bakanı.
Velizar Şalamanov-Savunma Bakanı. Eski İvan Kostov hükümetinde Savunma Bakanı olan Şalamanov, Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) Bilgi Teknolojileri Enstitüsü Müdürü ve NATO ‘ya bağlı bir kurumun başkanıydı.
Daniel Mitov-Dışişleri Bakanı. Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar (DSB) partisinin Eski Başkan Yardımcısı. Tanıtımı sırasında Plevneliev, Brüksel’de büyük deneyim sahibi olduğunu vurguladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ