Advert
Advert
Meclis’te stat ve Atatürk polemiği

Meclis’te stat ve Atatürk polemiği

Bu içerik 620 kez okundu.
Reklam
Sinyalleri geçen hafta gelmişti.
Biz de köşemize taşımıştık.
Büyükşehir Belediyesi’nin Altıparmak ve Atatürk Stadı ile çevresinde uygulayacağı meydan projesi Anıtlar Kurulu’ndan kısmi veto ile geçmişti.
Ancak, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tekrar onay gerekiyordu.
Geçen hafta ertelenen dosya dün Başkanvekili Atilla Ödünç Başkanlığı’nda toplanan Meclis’in Mayıs ayı ikinci birleşiminde ele alındı.
Atatürk Stadı ve Çevresi’nin SİT kararlarını da etkileyen dosya Kurul’dan geldiği şekliyle değil, Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun daha evvel öngördüğü şekliyle kabul edildi.
Bölgenin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan değişiklikleri CHP, MHP gruplarının sert muhalefetine rağmen AK Parti Grubu’nun oylarıyla onaylandı.
Meydan projesi için artık engel kalmadı.
Stadyum yıkılarak, altına otopark, üstüne kafeterya vb. ticari üniteler yapılabilecek.
İpekiş parselinde DOP (Düzenleme ortaklık payı) alınmaksızın 5 katlı kür merkezi inşa edilebilecek.
 
Aralarında spor salonu, yüzme havuzu ve lisenin de bulunduğu 13 tesis kaldırılarak yerine kültürel ve sosyal tesis yapılabilecek.
CHP Grubu, dosyanın Bursalılar ve Bursasporlular tarafından değerlendirilmesi için geri çekilmesini istedi. Teklif kabul görmedi.
Bunun üzerine Sözcü Erdal Aktuğ, bölgede 6 yılda 6 ayrı proje ve fikir ortaya atıldığını, atan kişini de işbaşındaki Belediye Başkanı olduğunu söyledi.
Bu arada, oturumda, ‘zihniyet’ tartışması yaşandı.
AK Partili Refik Eryılmaz, Aktuğ’dan, kürsüden konuşturulmadığı gerekçesiyle grubunu suçlayan sözlerini geri almasını istedi. İktidar üyeleri bastırınca CHP’li Aktuğ sözünü geri aldı.
Devamında MHP adına konuşan Adnan Akın’ın, ‘Dün 19 Mayıs Atatürk’ü anma günüydü. Ama siz bu proje ile Bursa’da Atatürk adını siliyorsunuz’ deyince buna da hem Meclis Başkanı Ödünç hem de AK Parti Sözcüsü Ercan Barutçuoğlu hem de Eryılmaz karşı çıktı.
Ödünç, ‘AK Parti’nin Atatürk ile bir problemi yoktur. Zamanı geldiğinde tesislere adı verilir’ derken, Gemlik Belediye Başkanı Eryılmaz, ‘Atatürk ismi üzerinden siyaset yapıyorsunuz. Şov yapıyorsunuz. Merinos’taki Kültür Merkezi’ne Atatürk ismini kim verdi’ diye sordu.
Barutçuoğlu ise, ‘TİKA Makedonya’da Atatürk’ün evini restore etti. Büyükşehir’in hangi projesi halka rağmen yapılmıştır’ dedi.
MHP Sözcüsü Mahmut Gök de grup olarak stadyumun yıkımına karşı oldukların tekrarladı.
Hareketli bir oturum olacağı biliniyordu.
Aynı saatte Başkan Recep Altepe Vali Münir Karaloğlu ile Bosna ve Soma’ya yapılacak yardımlar konulu basın toplantısında olduğu için oturumu yönetemedi.
Tartışmalı da olsa Bursa’nın meydan eksiğini giderecek projeye vize çıkmış oldu.
Ancak, CHP Grubu, değişikliği yargıya götürecek.
Toplantı öncesi konuştuğumuz kimi üyeler, dosya geri çekilmez ve kabul edilirse iptal için dava açacaklarını söylemişlerdi.
Oturumda Büyükşehir’in 2013 Mali Yılı Kesin Hesabı da muhalefetin çekimser kalmasıyla oyçokluğuyla onaylandı
 
 Bursa Olay Gazesi Yazari
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ