Advert
Advert
Kilit Parti HÖH mü ATAKA mı ?

Kilit Parti HÖH mü ATAKA mı ?

Bu içerik 1058 kez okundu.
Reklam

Bulgaristan vatandaşları sandığa gidip parlamentoda yer alacak milletvekillerin dağılımını belirledi. GERB 98 sandalye ile birinci parti, BSP 86 sandalye ile ikinci, HÖH/DPS 33 sandalye ile üçüncü kalırken ırkçı parti ATAKA ise 23 sandalye ile dördüncü sırada yer aldı. Hiçbir parti  tek başına hükümet kurabilmek için 211 sandalyeye sahip değil. GERB partisi ırkçı ATAKA partisinin olmazsa olmazları olduğu için hükümet kurma görüşmeleri anlaşmaya varılacağı sanılmıyor. BSP sosyalistler eski ortağı olan HÖH/DPS ile 119 sandalye sahip, hükümet kurmaya iki sandalye yetmiyor. BSP, HÖH/DPS ile GERB koalisyon hükümeti kurmaya bir araya geleceklerini tahmin edilmiyor. Hükümet kurma aşamasında kilit parti HÖH/DPS değil ATAKA belirleyici olarak görülmektedir. ATAKA ırkçı tutumundan ve bazı olmazsa olmazlardan vazgeçerse GERB partisi ile koalisyon ortaklığa gidilebilir. Üç ay içinde hükümet kurulamazsa Bulgaristan halkı tekrar sandığa gidecek gibi görülüyor.

İZMİR’DE 6 OKULDA 9 SANDIK

Seçim günü sakin geçti ise belirli yerlerde az da olsa gerginlik yaşandı. İzmir’de altı okulda dokuz sandık kuruldu. HÖH/DPS İzmir’de BALGÖÇ, CHP seçim günü el ele çalıştıkları görüldü. CHP belediyelerin resmi araçları ile seçmenleri belirli yerlerden alıp sandıklara taşımaya gayret gösterdiler. Yine resmi belediye araçlar ile HÖH/DPS ile BALGÖÇ elemanlarına kumanyaları getirip dağıttılar. Bazı CHP belediye başkanları ise okul bahçelerinde okul girişi yanına adeta karargâh kurdukları gözlemlendi. Seçmen okul bahçe girişinde BALGÖÇ ya da kiralanan şahıslar tarafından karşılanarak isimlerini seçim listelerinde bulmaları için yardımcı oluyorlar ve pusulada HÖH/DPS koalisyonu yer alan 40 numarayı özellikle tembihliyorlar. Seçim dilekçesi doldurmayanlar ise dilekçelerini doldurulanlar tarafından yine 40 numarayı karalamayı tembih ediyorlar. Seçmen okul içine girdiğinde ise yine BALGÖÇ ya da kiralanan şahıslar tarafından sandıkların bulunduğu odanın kapısına kadar refakat ediliyor. Seçmen seçim pusulası verilirken sadık görevlilerin birçoğu parmakla 40 numaranın üstüne bastırarak seçmene uzatıyor. Okul girişi önünde yer alan elemanların bazıları ise elinin içine tükenmez kalem ile kare içinde 40 rakamı yazıyı gelen seçmene gösteriyor.

6 NUMARAYI TERCİH EDENLERE TEHDİT

Okul girişinde her hangi bir seçmen HŞHP pusulada yer alan 6 numarayı konuştuğu anda dört beş kişi o kişinin üzerine yürüyüp tehditlere başlıyorlar. Böylece 6 numarayı tercih edecek olan seçmenler ağır tehditlere maruz kalıyor.  Bu görüntüler İzmir’de sandık açılan okullardın her birinde görüldü. Sandığa gelenlerin yüzde 60’ını neredeyse yaşlılar grubu oluşturuluyor. Seçmen sandığa gidinceye kadar seçim pusulasında 6 numara olarak yer alan HŞHP’nin Bulgar partisi olduğunu iddia edilerek seçmen etkilemeye çalışılıyor. İzmir’de HÖH’ün tek Türk partisi olarak seçimlere girdiğini önesüren broşürleri halka dağıttığı da görüldü. Bu görüntülerin sadece İzmir’de değil Türkiye’de sandık konulan her okulda görüldüğü de iddia ediliyor. Bulgaristan’da köylü seçmene seçim sandığı olan odanın kapısının önünde köy muhtarları 40 numaraya vermeleri için özellikle uyarıda bulundukları ifade ediliyor. Şehirlerde ise ikamet edenlerin yarısından fazlası ya belediyelerde çalışıyorlar ya da belediyelerden iş temin ediyorlar. Böylece bu kesim HÖH’e mahkûm kalıyorlar. Bulgaristan parlamento seçimlerinde özellikle Türklerin ve Müslümanların oy kullandıkları okullarda şimdiye kadar görülmemiş baskılar gözlemlendi. Seçmen adeta 40 numarayı tercih etmesi için zorlandı. Üç ay içinde Bulgaristan’da hükümet kurulamazsa tekrar seçime gidilecek. 12 Mayıs 2013’te görülen demokrasiye yakışmayan görüntülerin 3 ay sonra seçime gidildiği takdire görülmeyeceği ümit ediliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ