Advert
Advert
Bulgaristan'da Pomak Enstitüsü

Bulgaristan'da Pomak Enstitüsü

Sosyalistler Bulgaristan’da yaşayan Pomak azınlığın, kendilerini Bulgar değil de Pomak hissettiklerinden dolayı rahatsızlık duyduklarını söylüyorlar. Bundan dolayı sosyalistler kongrelerinde “Avrupa Pomak Enstitüsü’nü konuşacaklar. Enstitü, Kırcaali bölgesinde yaşayan Pomaklardan da destek alıyor. Enstitü Bulgaristan’da Pomak sorunun gündeme getirmek için yuvarlak masa oluşturmayı hedefliyor, çalışmalarında Pomakların etnik kimliği olmadığını Arap, Türkî, Bulgar hatta Arnavut kökenlere rastlandığını iddia ediyorlar. Ayrıca Enstitü Pomakların Hıristiyan topluluklardan ve Türkî halklarından olmadıklarına inanıyor. Kendilerini Müslüman olarak tanımlıyorlar ve ılımlı İslam’a inanıyorlar. BSP (Bulgar Sosyalist Partisi) bilindiği üzere BKP (Bulgar Komünist Partisi)nin uzantısıdır. Özellikle Kırcaali’de, Yunanistan sınırında yaşayan Pomakların merkezi Kirli’ye komünistler kilise inşa etiler. Bölgede yaşayan Müslüman Pomaklar iş ve okul vadiyle Hıristiyanlaştırıldı. Hatta hiç Pomak yaşamayan Benkovski’ye bile kilise inşa edildi. Bölgede yüzde 100 Türklerin yaşadığından dolayı komünistlerin Hıristiyanlaştırma politikası tutmadı. Kirli ile Smolyan/Paşmaklı arasında kalan Pomakların bir kısmını Hıristiyanlaştırabildiler. Paşmaklı ile Makedonya sınırına kadar yaşayan Pomak halkının yüzde 90’ı kendilerini Müslüman olarak tanımlıyor. DANS BASKISI Zaman zaman DANS, Paşmaklı ilin Pomak köylerine özellikle köy imamların evlerini camilerde radikal İslam propagandası yapılıyor bahanesiyle baskınlar düzenleyip dini içerikli başta Kuran’ı Kerim kitapları toplayıp ve imamları sorguya çekiyor. En son Pazarcık şehrinde 12 imama karşı dava açılması ve halen davanın sürmesi Pomaklara yapılan baskıları göstermektedir. Son araştırmalara göre ilkokula kaydını yaptıran çocukların yüzde 45’ini ana dili Bulgarca olmayan çocuklar oluşturuyor. Ayrıca bu gün Bulgaristan’da Bulgarca konuşmayan vatandaşların oranı ise yüzde 54. Bulgaristan’ın demografisi hızla değiştiğinden dolayı ilk defa Bulgaristan’ın tarihinde Pomaklarla ilgili Enstitü açılması Bulgar sosyalistleri rahatsızlığını açık bir şekilde gündeme taşımaya hazırlanıyor. Sosyalistler genel kongrelerinde özellikle Pomakların Bulgar kökenli olduklarını inandırmaya yönelik tezler sunacaklar. Yıllardan beri Pomaklarla ilgili çalışmalar devam ediyor özelikle fakir Pomak çocuklarını bedava okutmak ve yurt dışında eğitim fırsatıyla Hıristiyanlaştırma yoluna başvuruluyor. Makedonya ve Moldova’da yaşayan Bulgar etnik gruplarına binlerce pasaport verilerek Bulgar tabiatına geçiriyorlar. Böylelikle Bulgaristan’da Bulgar nüfusun azalmasın önüne geçilmeye çalışılıyor. Sosyalistlerin Bulgaristan sınırları içinde yaşayan Pomakları Bulgar olduklarına ikna çabalarının yeterli olup olmayacağını zaman gösterecek.

Bu içerik 2035 kez okundu.
Reklam

Sosyalistler Bulgaristan’da yaşayan Pomak azınlığın, kendilerini Bulgar değil de Pomak hissettiklerinden dolayı rahatsızlık duyduklarını söylüyorlar. Bundan dolayı sosyalistler kongrelerinde “Avrupa Pomak Enstitüsü’nü konuşacaklar. Enstitü, Kırcaali bölgesinde yaşayan Pomaklardan da destek alıyor. Enstitü Bulgaristan’da Pomak sorunun gündeme getirmek için yuvarlak masa oluşturmayı hedefliyor, çalışmalarında Pomakların etnik kimliği olmadığını Arap, Türkî, Bulgar hatta Arnavut kökenlere rastlandığını iddia ediyorlar. Ayrıca Enstitü Pomakların Hıristiyan topluluklardan ve Türkî halklarından olmadıklarına inanıyor. Kendilerini Müslüman olarak tanımlıyorlar ve ılımlı İslam’a inanıyorlar. BSP (Bulgar Sosyalist Partisi) bilindiği üzere BKP (Bulgar Komünist Partisi)nin uzantısıdır. Özellikle Kırcaali’de, Yunanistan sınırında yaşayan Pomakların merkezi Kirli’ye komünistler kilise inşa etiler. Bölgede yaşayan Müslüman Pomaklar iş ve okul vadiyle Hıristiyanlaştırıldı. Hatta hiç Pomak yaşamayan Benkovski’ye bile kilise inşa edildi. Bölgede yüzde 100 Türklerin yaşadığından dolayı komünistlerin Hıristiyanlaştırma politikası tutmadı. Kirli ile Smolyan/Paşmaklı arasında kalan Pomakların bir kısmını Hıristiyanlaştırabildiler. Paşmaklı ile Makedonya sınırına kadar yaşayan Pomak halkının yüzde 90’ı kendilerini Müslüman olarak tanımlıyor.

DANS BASKISI

Zaman zaman DANS, Paşmaklı ilin Pomak köylerine özellikle köy imamların evlerini camilerde radikal İslam propagandası yapılıyor bahanesiyle baskınlar düzenleyip dini içerikli başta Kuran’ı Kerim kitapları toplayıp ve imamları sorguya çekiyor. En son Pazarcık şehrinde 12 imama karşı dava açılması ve halen davanın sürmesi Pomaklara yapılan baskıları göstermektedir. Son araştırmalara göre ilkokula kaydını yaptıran çocukların yüzde 45’ini ana dili Bulgarca olmayan çocuklar oluşturuyor. Ayrıca bu gün Bulgaristan’da Bulgarca konuşmayan vatandaşların oranı ise yüzde 54. Bulgaristan’ın demografisi hızla değiştiğinden dolayı ilk defa Bulgaristan’ın tarihinde Pomaklarla ilgili Enstitü açılması Bulgar sosyalistleri rahatsızlığını açık bir şekilde gündeme taşımaya hazırlanıyor. Sosyalistler genel kongrelerinde özellikle Pomakların Bulgar kökenli olduklarını inandırmaya yönelik tezler sunacaklar. Yıllardan beri Pomaklarla ilgili çalışmalar devam ediyor özelikle fakir Pomak çocuklarını bedava okutmak ve yurt dışında eğitim fırsatıyla Hıristiyanlaştırma yoluna başvuruluyor. Makedonya ve Moldova’da yaşayan Bulgar etnik gruplarına binlerce pasaport verilerek Bulgar tabiatına geçiriyorlar. Böylelikle Bulgaristan’da Bulgar nüfusun azalmasın önüne geçilmeye çalışılıyor. Sosyalistlerin Bulgaristan sınırları içinde yaşayan Pomakları Bulgar olduklarına ikna çabalarının yeterli olup olmayacağını zaman gösterecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ