Advert
Advert
Bulgaristan’da yeni Türk Partisi

Bulgaristan’da yeni Türk Partisi

Sofya NDK’de (Halk Kültür Merkezi) 01.12.2012 tarihinde belki Bulgaristan siyasetini değiştirecek bir etkinlik gerçekleşecek.

Bu içerik 1897 kez okundu.
Reklam

Sofya NDK’de (Halk Kültür Merkezi) 01.12.2012 tarihinde belki Bulgaristan siyasetini değiştirecek bir etkinlik gerçekleşecek. Bu tarihte Bulgaristan’da yeni bir parti daha kurulacak. Bulgaristan demokrasiye geçiş sürecinden bu yana kurulan parti sayısı yüzleri geçiyor. Kurulacak olan partinin özelliği ise kurucularının çoğunluğunun Türklerden oluşmasıdır. 1990 yılında Türklerin çoğunlukta olduğu HÖH kurulmuştu. Neden 22 yıl sonra çoğunluğu Türklerden oluşan ikinci bir parti kurulma ihtiyacı duyuldu. 1990 yılında HÖH kurucularından bugün merkez yürütme kurulu üyelerinden neredeyse kimseler kalmadı. HÖH kuruluş amacından sapmaya başladı. Yöneticiler ülkenin kamuya ait şirketlerin özelleştirmesinde etkin rol oynamaya başladılar. İki dönem hükümet ortağı olan HÖH yönetimi AB projelerinde söz sahibi olup kendi burjuvazisini yarattılar. Siyasette başarılı olmanın yollarından biri ekonomik bağımsızlığını kazanmaktan geçer. Bu süreçte Bulgaristan’da azınlıkların problemleri arka plana itildi. Parlamentoda ekonomi üstünlüğünü sağlamakla meşgul olan milletvekilleri halktan neredeyse koptular. HÖH yöneticilerinin birçoğu şirket sahibi olup ya da taşeron şirketler kurup ticaretle uğraşmaya başladılar. Bu süreç halk ile HÖH milletvekillerin arasında görülmez bir duvar oluşturdu. Seçmen seçtiği vekilin kim olduğunu bilmeden sandığa gidip oyunu kullandı. İhtiyaçları olduğunda vekilin kapısını çalmalarına rağmen bir kez bile görüşüp dertlerini anlatamadılar.

 

YENİ ANAYASADA TÜRK AZINLIK YOK

 

Komünizm döneminde Bulgaristan Anayasası’nda Türk azınlığı yer alıyordu. Demokrasiye geçiş sürecinde Bulgaristan Anayasası’nda değişikliğe gidildi. Parlamentoda siyasi partiler tarafından konsensüs ile kabul edilen ve HÖH’ün desteklediği yeni anayasasında Bulgaristan tek ulus devlet statüsüne büründü. Yeni kabul edilen anayasada Türk azınlığa yer verilmedi. Böylece ülkede yaşayan Türk azınlığı ana dilde eğitim hakkını kaybetti. Türk çocuklar anadilini seçmeli ders olarak okuyabileceklerdi. Böylece ana dilde eğitim rafa kaldırıldı.

300 binden fazla Türk sınır dışı edildi bugüne kadar sosyal haklarda ilerleme olmadı. Özellikle Türklerin yoğun yaşadıkları bölgelerde devlet yatırımı yok denilecek kadar az olduğundan dolayı işsizlik oranı en yüksek il Kırcaali. Son bir iki yılda işsiz kalan gençlerden 85 bini (bu sayının içinde yeni mezun olan doktorlarda var) yaşadıkları yerleri terk edip ekmeğini AB ülkelere aramaya gittiler. 22 yıl sonra halk kendisini unutulmuş sahipsiz terk edilmiş hissine kapılmış bir taraftan geçim sıkıntısı diğer taraftan öz varlığının gelecekte garanti olmaması duygusu halkı daha da endişelendiriyor. Türk ve Pomak azınlığı HÖH’ten umudunu kesmiş kendi yolunu belirlemek için halkı temsil edecek yeni bir oluşuma ihtiyaç duyar. Halkın endişelerini yerinde bulan HÖH eski Gençlik Kolları Başkanı Korman İsmailov halktan destek alarak Özgürlük ve Onur Halk Partisi’ni kurma kararı alıyor. 01.12.2012 yılı Sofya’da Bulgaristan siyasetini değiştirecek halkın umutlarını yeşertecek tarihte yeni bir adım atılacak. Yeni kurulacak olan parti yöneticilerine halktan kopmayarak, halkı layıkıyla temsil edeceklerine inanarak başarılar dilerim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ