Advert
Advert
Selanik’te mevlid

Selanik’te mevlid

Osmangazi Belediyesi’nin Selanik programında ilkleri de yaşamak nasip oldu. Hiç aklıma gelmezdi; Selanik’e gidip oradaki Müslüman Türklerin Mevlid’ine katılma imkânına sahip olacağımız. Cuma günü, Cuma Namazı’nı nerede kılacağımızı düşünürken, bizleri götüren tur yetkilisinin bile bilmediği bir şey ortaya çıktı.

Bu içerik 2566 kez okundu.
Reklam

Osmangazi Belediyesi’nin Selanik programında ilkleri de yaşamak nasip oldu.

Hiç aklıma gelmezdi; Selanik’e gidip oradaki Müslüman Türklerin Mevlid’ine katılma imkânına sahip olacağımız.

Cuma günü, Cuma Namazı’nı nerede kılacağımızı düşünürken, bizleri götüren tur yetkilisinin bile bilmediği bir şey ortaya çıktı.

Selanik’te namaz kılınacak bir mescidin bulunduğu bilinmiyormuş.

Şu an Selanik’te namaz kılınacak açık bir cami yok.

Ecdat yadigârı camiler ibadete kapalı.

Bazıları, ya kiliseye dönüştürülmüş ya da müzeye.

İşte; Ulucami’de bunlardan birisi.

İnsan görünce morali bozuluyor.

Güya; Yunanistan demokrasi’nin beşiğiydi.

Sözde kalmış bu laflar.

1430 yılında Osmanlılar tarafından 2. Murat zamanında fethedilen Selanik, 9 Kasım 1912 yılına kadar Osmanlı hâkimiyetinde kalmış.

Tam 500 sene.

Ecdat yadigârı eserleri görüyorsunuz.

Ama; camiler amacı dışında kullanılıyor.

Dileyelim ki, bundan sonra aslına rücû etsinler.

Bir tevafuk olarak, Selanik’in elden çıkışının tam 100. senesinde, ay ve gün olarak da Selanik’te bulunmak nasip oldu. Bunu, kafiledeki arkadaşlarla da konuştuk. Enteresan bir durum. Bu zamana kadar gitme de, tam tamına 9 Kasım 2012 tarihinde orada ol. Ne diyelim; vardır bunda da bir hayır.

***

Cuma Namazı’nı nerede ve nasıl kılacağımızı düşünürken; Osmangazi Belediyesi Özel Kalem Müdürü Orhan Mollasalih’in bu işi ayarladığını öğrendik.

Makedonya Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği diye bir dernek kurulmuş 2005 yılında Selanik’te. Bu Selanik Müslümanları, 2007 yılında da bir binanın alt katında mescit açmayı başarmışlar. Bizim gittiğimiz gün Cuma Namazı’nı işte bu mescitte edâ ettik. Başka ülkelerden Müslümanlar da gelmişti.

Başka bir ayrıntı daha vereyim.

Bu mescidin imamı da, Orhan ve Ali Mollasalih’in amcası olmasın mı?

Ayrıca Mollasalih’lerin dayıları da gelmişti.

Demek ki; bu Mollasalih’ler Yunanistan’da da Türkiye’de de faal insanlar.

Allah, kendilerinden razı olsun.

Hakkın dâvâsını tuttukları için.

***

88 YILLIK RÜYA!

Dedeleri Selanik mübadili birisi olarak, çoktandır bu Selanik programını bekliyordum. Daha geçen sene, 10 Kasım programına katılmak istemiştim ama “kadro doldu” filan dediler ve öylece de kalmıştım. Bu sene gitmeyi kafama koymuştum. Tam bir senedir, Batı Trakya kökenli milletvekili adaylarımızdan Eczacı Ali Ömeroğlu ile bunu konuşup durduk. Geçen sene gidemeyince, “Tamam Murat Abi, bu sene beraber gideriz” deyip duruyordu ama tam zamanı gelince, bu işi halledemeyeceğini söyledi. Doğrusunu isterseniz, şaşırıp kalmıştım. Ben ise, o kadar konuşmalardan sonra kendi kendime “kesin halleder” diyor, başkaca da kimseyle görüşme lüzumu duymuyordum. Meğerse; kazın ayağı öyle değilmiş!..

Neyse ki; Gülşah Cebelli duruma el koydu da meseleyi halletti.

Yoksa, diğerlerine kalsa işimiz yine nafileydi!..

***


Doğduğumdan beri Selanik türküleri dinleyerek büyüdüm. Ama, şimdiye kadar bir türlü gidip de dedelerimin geldiği yerleri görmek nasip olmamıştı.

Daha doğrusu, 88 sene oldu mübadele olalı ama daha bizlerden hiç kimsenin gidip de dedelerimizin geldiği köyü ziyaret ettiğini işitmemiştim.

Bu nedenle de, çok heyecanlıydım.

Düşünsenize; ilk defa olarak dedelerimizin geldiği “Nedir” köyünü görecektim.

Evet; “Nedir”, Selanik vilayetinin Yenice(Gianitsa) kazasının köylerinden birisinin adıdır. Selanik’in 75 km batısında ve Vodina’ya gelmeden(Yunanca şimdiki adı Edessa) otobanın biraz üzerinde bir yerde bulunuyor.

Son zamanlarda gidip bulmayı kafama koyduğum için dersime iyi çalışmıştım.

Nedir(Şimdiki adı Anydro) ile Yağköy’ün(Şimdiki adı Kali) komşu köyler olduğunu duymuş ve haritadan da görmüştüm.

Sağ olsun, kendisi de Yunanistan kökenli olan Avukat Erol Kılıkçıer kendisindeki bir kitaptan köylerimizi tespit edip yeni isimleri ile bana bildirmişti.

Gitmeden önce haritadan ve Google Earth vasıtasıyla yerlerini iyice tespit etmiştim.

Daha önceleri, şimdiki isimlerini bilmediğimiz için yerlerini de bilmiyorduk ama Allah’a şükürler olsun ki; bunu aşmıştık ve şimdi Selanik’e kadar gelmiş bulunuyorduk. Kafileden bazıları beni bu fikrimden vazgeçirmeye çalışıyor, bizim köyün Selanik’e 200 km uzakta olduğunu ve yolunun da çok bozuk olduğunu, neredeyse ulaşılmaz bir yerde bulunduğunu filan söylüyorlardı.


Bir Yunanistan haritası alıp tekrar inceledim ve dedikleri gibi olmadığını, bu konuşanların hepsini beni caydırmak için kafadan salladıklarını iyice anlamıştım. Kesin kararlıydım gidip köyümüzü bulmaya. Ta buralara kadar gel, sonra da görmeden geri git; olacak iş miydi bu?

Bir otomobil kiralayarak, Selanik’ten bizim köye doğru yola çıktım.

Yanımda, şoför hariç bir kişi daha vardı Rumca bilen. Dil meselesini de o şekilde aşmış oluyordum.

(Ey Ali Ömeroğlu, alacağın olsun senin!)

Hiç zorlanmadan ve son derece güzel bir yolla uzun zamandan beri hayalini kurduğum köyümüze vardık.

Benimle beraber gelen ve Rumca bilen arkadaşlar, Nedir Köyü’ndeki Rumlara benim ne için geldiğimi söylediler. Onlar da, çok memnun oldular ve ne ikram edeceklerini şaşırdılar.

Hep beraber köyümüzü dolaştık ve etrafı görüp anlamaya çalıştım. Çok bakımlı ve güzel bir köydü. Köyün sokaklarında yaşlı Rumlarla karşılaşıp onlarla sohbet ettik, fotoğraf çekildik. 90 yaşını aşmış yaşlı insanlar vardı. Bizden kalan yıkılmamış bir ev olup olmadığını sordum. Tek bir tane Türk evi kaldığını söylediler ve beni o evin yanına götürdüler. Aynı, bizim Tete Köyü’ndeki kerpiç evlere benziyordu ve çatısı filan yıkılmak üzereydi. Hatıra olsun diye bu 100 senelik evin önünde fotoğraf çekildim. Belki de bu ev dedemlerin eviydi!.. Nedir’in sokaklarında da bizdeki gibi köpekler dolaşıyordu… Türk mezarlığını sordum. İllâ ki, dedelerimizin mezarlığının olması gerekiyordu. “Var ama mezar taşları kalmadı” dediler. “Olsun; siz beni oraya götürün” dedim. Yanımıza birisini alıp mezarlığa gittik. Köyün biraz üzerinde ve köye hâkim bir tepe yamacında bulunuyordu dedelerimizin yattığı mezarlık.. Burada, geçmişlerimin ruhuna üç İhlas bir Fatiha okuyup hediye ettim. Köy meydanında köy kahvesine girip yeni Nedirlilerle sohbet ettik. Meğerse, onlar da mübadelede Türkiye’den gelmişler. Gelibolu’nun Bayır Köyü’nden. Türkiye’ye babalarının, dedelerinin köyüne gidip geldiklerini ve Türklerin kendilerine çok güzel misafirperverlik gösterdiklerinden bahsettiler. Bana da çok sıcak davrandılar ve kalmamı istediler ama maalesef bizim programa yetişmem gerektiği için fazla duramadık. Ama; kısmet olursa tekrar gelmeye ve daha uzun boylu kalmaya ve sohbet etmeye de söz verdim.

***


CENAZELERİNİ YÜZLERCE KİLOMETRE UZAĞA GÖMÜYORLAR!

Selanik’teki Müslüman Türklerin derneğine döndüğümüzde mevlit başlamıştı. Sırf bu mevlit için Batı Trakya’dan üç tane hafız getirmişler.

Fazla cemaat yoktu ama olsun, önemli olan bu işe gönül vermeleriydi.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mustafa Gürses, il yöneticilerinden Süleyman Keskin, Osmangazi Belediye Başkanı’nın Özel Kalem Müdürü Orhan Mollasalih ve orada bulunan diğer arkadaşların katılımı ile geçmişlerimiz için Mevlid-i Şerif okundu. Gelenlere Osmanlı şerbeti ikram edildi.

Mevlitten sonra dernek lokalinde oturup sohbet ettik. Dedikleri şu:

Selanik Belediye Başkanı ile konuştuk. Osmanlı’dan kalma kapalı camilerden birisi olan Alacamecsit Camii’ni ibadete açabileceğini söyledi ama henüz bir şey olduğu yok.”

Diğer önemli bir konu da; cenazelerini gömecek bir Türk mezarlığının olmayışı. Ölülerini kalkıp Gümülcine’ye, İskeçe’ye, Dedeağaç ve Dimetoka’ya götürüyorlarmış.

Olacak iş mi şimdi bu?

Ölülerinizi yüzlerce kilometre uzaktaki Müslüman Türk mezarlığına gömmeye gitmek, akıl alacak bir şey değil ama maalesef şu anki durum da bu.

Bu konu aşılmayacak bir şey değil.

Yetkililerimizi, Yunan yetkilileri nezdinde girişimlerde bulunmaya dâvet ediyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ovegu41     2019-02-28 http://libertyattendancecenter1969.ning.com/profiles/blogs/hidroclorotiazida-hyzaar-como-comprar-gen-rico-envio-48h http://thecorner.ning.com/profiles/blogs/onde-comprar-clopidogrel-75-mg-online-guatemala-precio-de-la http://mehfeel.net/mehfeel/blogs/post/81598 http://www.facecool.com/profiles/blogs/como-fa-o-para-comprar-cenestin-gen-rico-envio-rapido-pela http://conniesdance.ning.com/profiles/blogs/comprar-capecitabine-sin-receta-ahora-paraguay http://caisu1.ning.com/profiles/blogs/atorvastatine-pharmacie-achat-sur-internet-rapide-lipitor-20-prix http://medioteca.com.ar/blogs/post/44946 http://whozwholive.ning.com/profiles/blogs/cheap-rhinocort-0-1-mg-buy-online-how-to-order-budesonide-in http://newyorkundergroundradio.ning.com/profiles/blogs/buy-moxal-250mg-cheap-where-to-buy-moxal-ontario https://sman1gomoker.sch.id/qtoa/index.php?qa=140131&qa_1=voltaren-ordonnance-mastercard-diclofenac-generique-pharmacie http://tnfdjs.ning.com/profiles/blogs/comprar-lamivudina-150mg-frete-gr-tis http://weebattledotcom.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-zofran-y-pagar-con-mastercard http://mcdonaldauto.ning.com/profiles/blogs/estradiol-1-mg-comprar-por-internet-us http://whazzup-u.com/profiles/blogs/glibenclamida-comprar-en-farmacia-online-aprobada-argentina https://www.mysocialpeople.com/blogs/2146/15065/comprar-cefaclor-rapido-us http://summerschooldns.ning.com/profiles/blogs/bon-site-achat-finasteride-1-mg-prix-proscar-5-au-maroc http://movsam.ning.com/profiles/blogs/o-acheter-du-en-ligne-neurontin-neurontin-8-comprim-s-prix http://www.myslimfix.com/profiles/blogs/farmacia-en-linea-donde-comprar-primidona-250mg-ahora-m-xico http://lorealprofessionnelbest.ning.com/profiles/blogs/o-commander-du-finasteride-finasteride-en-ligne-healthexpress-fr http://korsika.ning.com/profiles/blogs/generique-alfusin-alfuzosin-acheter-moins-cher-prix-d-une-boite http://cdloga78.ning.com/profiles/blogs/epivir-lamivudine-comprar-gen-rico-entrega-em-24-horas-brasil http://isladepascua.ning.com/profiles/blogs/dutasteride-0-5mg-comprar-en-farmacia-online-ahora-puerto-rico http://viatorfroshreligion.ning.com/profiles/blogs/cialis-tadalafil-comprar-sin-receta-entrega-r-pida-comprar http://thecorner.ning.com/profiles/blogs/donde-a-la-orden-aciclovir-en-farmacia-online-dominicana
Neyit29     2019-02-21 http://lydlabs.ning.com/profiles/blogs/achat-de-evista-60-mg-acheter-evista-et-60 http://playit4ward-sanantonio.ning.com/profiles/blogs/order-malegra-fxt-100-60mg-how-to-buy-online-malegra-fxt-uk http://adrenalineprovinggrounds.ning.com/profiles/blogs/symmetrel-100mg-como-comprar-ahora-argentina http://flutes.ning.com/profiles/blogs/pms-gemfibrozil-order-online-cost-of-pms-gemfibrozil-300mg-at http://www.myslimfix.com/profiles/blogs/glipizide-comprar-en-una-farmacia-online-certificada-estados http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/comprar-generico-dailis-pago-mastercard-panam http://cdloga78.ning.com/profiles/blogs/naprosyn-livraison-discrete-bon-prix-comment-acheter-de-naprosyn http://newyorkundergroundradio.ning.com/profiles/blogs/farmacia-en-linea-donde-comprar-fenofibrato-sin-receta-de http://mcdonaldauto.ning.com/profiles/blogs/buy-nolvadex-10mg-no-prescription-nolvadex-for-sale-australia http://property.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-starlix-de-confianza http://laugarnecaravans.ning.com/profiles/blogs/promethazine-comprar-en-una-farmacia-online-fiable-chile http://amusecandy.com/blogs/post/442508 http://kasabovart.ning.com/profiles/blogs/donde-para-ordenar-lithium-carbonate-sin-receta-ahora-costa-rica http://techwarriorteam.ning.com/profiles/blogs/norfloxacino-noroxin-400-mg-comprar-na-internet-sandoz-noroxin http://crossroadshob.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-aciclovir-800mg-sin-receta http://whozwholive.ning.com/profiles/blogs/buy-bicalutamide-where-to-buy-casodex-in-approved-medstore http://weebattledotcom.ning.com/profiles/blogs/farmacia-en-linea-donde-comprar-etinilestradiol-norgestrel-0-3-mg http://thecorner.ning.com/profiles/blogs/site-fiable-acheter-desloratadine-5-mg-acheter-desloratadine http://digitalguerillas.ning.com/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-capecitabina-gen-rico-urgente-no-brasil
Iluxa70     2019-02-20 http://www.facecool.com/profiles/blogs/vivala-60mg-comprar-sin-receta-mas-barato-bolivia http://digitalguerillas.ning.com/profiles/blogs/lumigan-3-mg-o-achat-commande-lumigan-canada http://showmeanswer.com/index.php?qa=45840&qa_1=ramipril-1-25-mg-puedo-comprar-urgente-ecuador http://korsika.ning.com/profiles/blogs/comprar-sildenafilum-sildenafil-citrate-25-mg-fiable-chile http://thehiphophub.ning.com/profiles/blogs/atomoxetine-livraison-24h-moins-cher-achat-de-atomoxetine-10 http://whazzup-u.com/profiles/blogs/topiramate-a-bon-prix-en-ligne-securise-ou-acheter-du-topamax-en http://facebookhitlist.com/profiles/blogs/aciclovir-400-mg-bas-prix-internet-site-fiable-achat-de-vrai http://writeskills.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-clozapina-25-mg-al-mejor-precio http://wu-world.com/profiles/blogs/farmacia-en-linea-donde-comprar-bimatoprost-3-mg-mas-barato http://www.onfeetnation.com/profiles/blogs/phoslo-calcium-acetate-667mg-comprar-sin-receta-r-pido-puerto http://socialchangesa.com/blogs/post/72914 http://isladepascua.ning.com/profiles/blogs/farmacia-en-linea-donde-comprar-generico-diclofenac-sin-receta-de
Vegod73     2019-02-14 http://jawbite.ning.com/profiles/blogs/sitios-de-confianza-para-comprar-losartan-100mg-por-internet http://tnfdjs.ning.com/profiles/blogs/bon-site-pour-achat-trimethoprime-400-mg-acheter-bactrim-en-ligne http://www.godry.co.uk/profiles/blogs/farmacia-en-linea-donde-comprar-sildenafilo-tadalafil-100-20-mg http://summerschooldns.ning.com/profiles/blogs/donde-para-ordenar-clomipramine-75mg-sin-receta-en-internet http://www.facecool.com/profiles/blogs/c-mo-realizar-un-pedido-andrax-tadalafil-buen-precio-usa-en-la http://www.prds66.fr/profiles/blogs/puis-je-acheter-du-eulexin-eulexin-250mg-cpr-8 http://sfchsjournalism.ning.com/profiles/blogs/donde-a-la-orden-lomefloxacina-de-forma-segura-espa-a-comprar http://whazzup-u.com/profiles/blogs/low-price-cialis-40mg-buy-online-can-i-order-tadalafil-quick http://techwarriorteam.ning.com/profiles/blogs/discount-prandin-0-5mg-buy-online-how-can-i-purchase-repaglinide http://digitalguerillas.ning.com/profiles/blogs/order-extadil-generic-extadil-where-can-i-buy http://luvisart.ning.com/profiles/blogs/low-price-bupropion-150mg-buy-online-generic-bupropion-review http://korsika.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-glimepirida-1-mg-env-o http://augasthya-plus.ning.com/profiles/blogs/etoricoxib-90mg-comprar-en-farmacia-en-linea-recomendada-estados http://network-marketing.ning.com/profiles/blogs/order-yirala-0-03mg-cheap-who-has-bought-yirala-online http://www.myslimfix.com/profiles/blogs/buy-silvagra-without-prescription-silvagra-generic-buy-online http://newmediavault.ning.com/profiles/blogs/cefalexina-donde-puedo-comprar-urgente-colombia-comprar-keftab http://libertyattendancecenter1969.ning.com/profiles/blogs/td-pill-comprar-sin-receta-online-nicaragua http://tnfdjs.ning.com/profiles/blogs/order-naprosyn-250mg-cheap-where-to-buy-naproxen-safely http://ssbsavannah.ning.com/profiles/blogs/order-levothyroxine-0-1-mg-safely-buy-levothyroxine-otc-mexico http://facebookhitlist.com/profiles/blogs/zagam-como-comprar-online-estados-unidos http://www.facecool.com/profiles/blogs/comprar-o-gen-rico-do-xeloda-envio-24h-rep-blica-portuguesa https://www.loosemusicent.com/blogs/1227/14221/farmacia-en-linea-donde-comprar-generico-warfarina-1-mg-sin-rec http://crossroadshob.ning.com/profiles/blogs/onde-comprar-generico-dipyridamole-sin-receta-r-pido http://newsmediaimages.ning.com/profiles/blogs/donde-se-puede-comprar-generico-dutasterida-0-5-mg-sin-receta-con http://bobford.ning.com/profiles/blogs/benemide-probenecid-500mg-como-comprar-pago-visa-reino-de-espa-a http://laugarnecaravans.ning.com/profiles/blogs/order-cheap-flibanserin-100mg-online-where-can-i-buy-flibanserin http://summerschooldns.ning.com/profiles/blogs/metformine-1000mg-bas-prix-et-securise-metformine-pharmacie http://recampus.ning.com/profiles/blogs/cardarone-comprar-e-quanto-custa-via-internet-comprar-gen-rico-do http://thecorner.ning.com/profiles/blogs/xalatan-comprar-melhor-pre-o-brasil
Mayol63     2019-02-11 http://shamrockballerz.ning.com/profiles/blogs/comprar-generico-meloxicam-7-5mg-sin-receta-entrega-r-pida-usa http://foodtube.net/profiles/blogs/fexofenadina-comprar-en-farmacia-online-recomendada-el-salvador http://recampus.ning.com/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-gen-rico-desogestrel-etinilestradiol http://brooklynne.net/profiles/blogs/sulfasalazine-o-en-acheter-bas-prix-achat-azulfidine-original-en http://brooklynne.net/profiles/blogs/c-mo-realizar-un-pedido-controlip-fenofibrate-sin-receta-con http://ssbsavannah.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-oxytetracycline-250mg-sin-receta http://borrowmyburrito.ning.com/profiles/blogs/lopressor-metoprolol-25-mg-moins-cher-en-ligne-metoprolol-vente http://techwarriorteam.ning.com/profiles/blogs/nitrofurazone-20mg-order-no-prescription-nitrofurazone-purchase http://sallieanncooks.ning.com/profiles/blogs/order-low-price-vogira-25mg-online-free-cheap-vogira http://sfchsjournalism.ning.com/profiles/blogs/raniplex-ranitidine-150-mg-bon-marche-site-fiable-acheter http://newsmediaimages.ning.com/profiles/blogs/latisse-3-mg-como-posso-comprar-gen-rico-sem-receita-medica-pela http://lifestir.net/blogs/post/76571 http://ssbsavannah.ning.com/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-carbidopa-levodopa-sinemet-com-garantia http://ssbsavannah.ning.com/profiles/blogs/dapoxetina-90-mg-comprar-en-farmacia-online-certificada-estados
Sesap86     2019-02-10 http://www.onfeetnation.com/profiles/blogs/felodipine-10-mg-pas-cher-et-site-fiable-comment-commander-le http://lydlabs.ning.com/profiles/blogs/comprar-o-gen-rico-do-micronase-5-mg-forma-segura-brasil http://weebattledotcom.ning.com/profiles/blogs/avanafil-sur-internet-au-rabais-commander-pharmacie-en-ligne http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/clarithro-500mg-order-can-you-buy-clarithro-over-the-counter-in http://techwarriorteam.ning.com/profiles/blogs/site-pour-commander-avanafil-avec-dapoxetine-100-60-mg-acheter http://network-marketing.ning.com/profiles/blogs/edegra-buy-when-can-i-buy-generic-edegra http://153.126.169.73/GaijinConcierge/index.php?qa=24353&qa_1=realizar-sildenafil-citrate-calidad http://cdloga78.ning.com/profiles/blogs/comprar-imiject-25-mg-gen-rico-na-internet http://brooklynne.net/profiles/blogs/order-tadlis-20mg-safely-where-can-i-order-tadalafil-no-rx-needed http://recampus.ning.com/profiles/blogs/o-commander-du-en-ligne-seroquel-quetiapine-bas-prix-rapide http://techwarriorteam.ning.com/profiles/blogs/recherch-achat-nimobrain-30-mg-commande-nimodipine-canada http://playit4ward-sanantonio.ning.com/profiles/blogs/venlafaxina-75-mg-comprar-en-una-farmacia-online-sin-gastos-de http://thecorner.ning.com/profiles/blogs/santuril-como-posso-comprar-gen-rico-menor-pre-o-brasil http://divasunlimited.ning.com/profiles/blogs/comprar-lopid-gemfibrozil-gen-rico-entrega-48-horas-internet-rep http://fotoathena.ning.com/profiles/blogs/donde-a-la-orden-dapoxetine-sin-receta-online-dapoxetine-precio http://viatorfroshreligion.ning.com/profiles/blogs/o-acheter-indinavir-400mg-sur-le-net-bon-prix-livraison-72h http://thehiphophub.ning.com/profiles/blogs/purchase-discount-hydroxyurea-500-mg-online-hydroxyurea-500-mg http://playit4ward-sanantonio.ning.com/profiles/blogs/acido-ursodesoxicolico-300-mg-como-comprar-de-forma-segura http://tnfdjs.ning.com/profiles/blogs/como-fa-o-para-comprar-piridostigmina-on-line-brasil http://caisu1.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-drospirenona http://www.myindiagate.com/community/blogs/post/360847 http://www.facecool.com/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-citalopram-gen-rico-on-line-brasil http://whazzup-u.com/profiles/blogs/comprar-metotrexato-2-5mg-on-line-no-brasil-pre-o-do-rheumatrex http://kasabovart.ning.com/profiles/blogs/celecoxibe-200-mg-onde-comprar-gen-rico-entrega-r-pida-online http://brooklynne.net/profiles/blogs/dipiridamol-como-comprar-env-o-r-pido-estados-unidos-comprar http://ssbsavannah.ning.com/profiles/blogs/atorvastatin-40-mg-livraison-rapide-bon-prix-atorvastatin-ou http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=32441&qa_1=levothyroxine-livraison-baisse-levothroid-pharmacie-quebec http://writeskills.ning.com/profiles/blogs/donde-para-ordenar-clomipramine-de-forma-segura-colombia http://flutes.ning.com/profiles/blogs/acheter-du-en-ligne-alfuzosine-10-mg-moins-cher-site-fiable
Adowa13     2019-02-08 http://www.sobgamers.com/gamer/blogs/post/130653 http://sfchsjournalism.ning.com/profiles/blogs/como-fa-o-pra-comprar-progra-sildenafil-citrate-25-mg-gen-rico http://millionairex3.ning.com/profiles/blogs/order-dramamine-50-mg-on-sale-can-i-purchase-dimenhydrinate-in http://higgs-tours.ning.com/profiles/blogs/cialysinfort-donde-comprar-sin-receta-pago-visa-nicaragua http://cdloga78.ning.com/profiles/blogs/lamivudina-zidovudina-300-150mg-como-comprar-online-us http://wu-world.com/profiles/blogs/ziprasidone-order-online-where-can-i-order-geodon-no-need-rx http://bioimagingcore.be/q2a/51920/farmacia-comprar-generico-tetracyn-receta-precio-tetracyn http://ssbsavannah.ning.com/profiles/blogs/cialis-en-ligne-bas-prix-achat-rapide-acheter-tadalafil-payer http://kasabovart.ning.com/profiles/blogs/donde-para-ordenar-terazosina-en-farmacia-online-colombia http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/comprar-o-gen-rico-de-filgud-tadalafil-com-desconto-pela-internet http://newyorkundergroundradio.ning.com/profiles/blogs/tioridazina-100-mg-como-comprar-sin-receta-al-mejor-precio http://bigtombolo.ning.com/profiles/blogs/c-mo-realizar-un-pedido-vitria-20-mg-sin-receta-buen-precio http://foodtube.net/profiles/blogs/o-commander-du-en-ligne-xex-vente-sildenafil-citrate-pharmacie http://stoopball.ning.com/profiles/blogs/order-cheap-erythromycin-500-mg-online-can-you-buy-erythromycin http://movsam.ning.com/profiles/blogs/losartan-hydrochlorothiazide-en-ligne-baisse-prix-achat-bon-site http://thehiphophub.ning.com/profiles/blogs/permethrine-bon-prix-boite-de-permethrine-30mg http://fotoathena.ning.com/profiles/blogs/isosorbide-mononitrate-comprar-en-farmacia-en-linea-recomendada-m http://sfchsjournalism.ning.com/profiles/blogs/acyclovir-comprar-en-una-farmacia-en-linea-sin-gastos-de-envio http://bigtombolo.ning.com/profiles/blogs/man-axcio-tadalafil-bas-prix-man-axcio-pas-cher http://bricolocal.com/profiles/blogs/tamoxifeno-10-mg-comprar-en-farmacia-online-certificada-uruguay
Oyisi63     2019-02-07 http://higgs-tours.ning.com/profiles/blogs/buy-generic-erecsil-120mg-where-to-buy-erecsil-over-the-counter http://mcdonaldauto.ning.com/profiles/blogs/farmacia-en-linea-donde-comprar-bicalutamida-50mg-sin-receta-al http://bigtombolo.ning.com/profiles/blogs/vigora-100mg-order-online-how-can-i-order-sildenafil-citrate http://thehiphophub.ning.com/profiles/blogs/doxepina-onde-comprar-gen-rico-via-internet-brasil-sinequan-75-mg http://weebattledotcom.ning.com/profiles/blogs/lansoprazol-comprar-en-farmacia-en-linea-aprobada-uruguay-comprar http://higgs-tours.ning.com/profiles/blogs/ceftin-buy-generic-ceftin-from-uk-pharmacies-review http://divasunlimited.ning.com/profiles/blogs/lamotrigina-comprar-en-una-farmacia-online-fiable-ecuador http://dctechnology.ning.com/profiles/blogs/mamagra-sildenafil-citrate-150-mg-como-posso-comprar-gen-rico-n-o http://isladepascua.ning.com/profiles/blogs/triamcinolona-comprar-en-una-farmacia-en-linea-segura-comprar http://foodtube.net/profiles/blogs/generique-ditropan-oxybutynin-commander-bas-prix-prix-de-la-boite http://weebattledotcom.ning.com/profiles/blogs/buy-cheap-flibanserin-100mg-online-flibanserin-to-buy-online-with http://jaktlumaczyc.pl/78620/mysoline-primidone-comprar-mais-barato-generico-mysoline http://divasunlimited.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-levitra-dapoxetine-vardenafil
Oziqa01     2019-02-06 http://destinosexotico.com/blogs/post/63408 http://writeskills.ning.com/profiles/blogs/o-acheter-mclafil-tadalafil-60-mg-sanofi-tadalafil-france http://fotoathena.ning.com/profiles/blogs/avanafilo-comprar-en-farmacia-en-linea-fiable-estados-unidos http://bricolocal.com/profiles/blogs/actalipid-40mg-onde-comprar-gen-rico-via-internet-actalipid-pre-o http://lorealprofessionnelbest.ning.com/profiles/blogs/cheap-clarithromycin-500-mg-buy-online-can-i-buy-biaxin-in http://sallieanncooks.ning.com/profiles/blogs/red-viagra-order-without-rx-buy-red-viagra-tablets-200mg-uk http://thecorner.ning.com/profiles/blogs/nevirapina-200mg-onde-comprar-gen-rico-com-garantia-rep-blica http://dctechnology.ning.com/profiles/blogs/migranol-sumatriptan-puedo-comprar-de-forma-segura-us-migranol http://adrenalineprovinggrounds.ning.com/profiles/blogs/spironolactona-comprar-en-farmacia-en-linea-con-un-descuento http://manchestercomixcollective.ning.com/profiles/blogs/comprar-super-o-sildenafil-citrate-gen-rico-sem-receita-medica http://thecorner.ning.com/profiles/blogs/comprar-gen-rico-do-donepezila-aricept-10mg-menor-pre-o-pela http://augasthya-plus.ning.com/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-escitalopram-20-mg-com-garantia-brasil http://summerschooldns.ning.com/profiles/blogs/donde-para-ordenar-carvedilol-sin-receta-env-o-gratis-paraguay http://hageriderma.com/qtoa/index.php?qa=155725&qa_1=roxitromicina-comprar-receta-segura-comprar-roxitromicina http://caisu1.ning.com/profiles/blogs/commander-vrai-retin-a-cream-tretinoin-0-05mg-generique-bon http://vaal-online.co.za/blogs/post/31070 http://cdloga78.ning.com/profiles/blogs/como-comprar-permetrina-30mg-con-mastercard http://libertyattendancecenter1969.ning.com/profiles/blogs/order-enjuvia-online-buy-enjuvia-without-rx-com http://dctechnology.ning.com/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-mometasona-elocon-entrega-r-pida-brasil http://higgs-tours.ning.com/profiles/blogs/site-serieux-pour-acheter-ddavp-desmopressin-0-01-mg-ddavp-de http://weebattledotcom.ning.com/profiles/blogs/comprar-gen-rico-do-glucotrol-glipizide-frete-gr-tis-internet http://bigtombolo.ning.com/profiles/blogs/purchase-discount-calcium-acetate-667-mg-calcium-acetate-cod-buy http://stoopball.ning.com/profiles/blogs/site-serieux-acheter-bonmax-commander-bonmax-pharmacie http://luvisart.ning.com/profiles/blogs/donde-para-ordenar-fenitoina-100mg-en-farmacia-online-nicaragua http://wu-world.com/profiles/blogs/esumon-comprar-gen-rico-forma-segura-brasil http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/comprar-propranolol-de-confianza-colombia http://jawbite.ning.com/profiles/blogs/onde-posso-comprar-lotriderm-10mg-n-o-precisa-receita-m-dica-pela
Fayun28     2019-02-06 http://facebookhitlist.com/profiles/blogs/order-myambutol-cheap-how-can-i-purchase-ethambutol-free-shipping http://dctechnology.ning.com/profiles/blogs/isosorbida-60-mg-como-puedo-comprar-sin-receta-con-seguridad http://caisu1.ning.com/profiles/blogs/donde-para-ordenar-aricept-donepezil-5mg-ahora-rep-blica-de-chile http://europe-ecologie-aube.ning.com/profiles/blogs/order-valparin-750-mg-online-how-to-buy-valproic-acid-in-verified http://property.ning.com/profiles/blogs/donde-a-la-orden-meva-mebeverine-sin-receta-con-seguridad http://korsika.ning.com/profiles/blogs/betapace-sotalol-comprar-al-mejor-precio-usa http://borrowmyburrito.ning.com/profiles/blogs/albendazol-comprar-sin-receta-en-farmacia-online-espa-a http://answers.codelair.com/31037/realizar-pedido-betametasona-clotrimazol-calidad-m%C3%A9xico http://digitalguerillas.ning.com/profiles/blogs/donde-a-la-orden-arava-10mg-buen-precio-estados-unidos-arava http://bobford.ning.com/profiles/blogs/amoxicillin-clavulanate-250-125mg-comprar-sin-receta-fiable http://playit4ward-sanantonio.ning.com/profiles/blogs/phoslo-667mg-como-comprar-sin-receta-fiable-puerto-rico http://soruanaliz.com/index.php/20916/chlorpromazine-buy-buy-on-line-chlorpromazine-in-the-us http://cdloga78.ning.com/profiles/blogs/melatonina-3mg-comprar-en-farmacia-en-linea-r-pido http://thecorner.ning.com/profiles/blogs/comprar-generico-fexofenadina-120-mg-sin-receta-en-l-nea http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=23775&qa_1=d%C3%B3nde-comprar-generico-griseofulvin-receta-confianza-chile http://recampus.ning.com/profiles/blogs/onde-posso-comprar-dutasteride-urgente-via-internet-brasil http://newsmediaimages.ning.com/profiles/blogs/como-posso-comprar-bicalutamide-gen-rico-online-brasil http://www.libertyxchange.com/blogs/post/111909 http://divasunlimited.ning.com/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-co-dopa-10mg-gen-rico-com-garantia-pela http://www.animalloversconnect.com/blogs/post/24349 http://cdloga78.ning.com/profiles/blogs/comprar-gen-rico-womegra-sildenafil-citrate-100mg-online-brasil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ