Advert
seks izle
Advert
Selanik’te mevlid

Selanik’te mevlid

Osmangazi Belediyesi’nin Selanik programında ilkleri de yaşamak nasip oldu. Hiç aklıma gelmezdi; Selanik’e gidip oradaki Müslüman Türklerin Mevlid’ine katılma imkânına sahip olacağımız. Cuma günü, Cuma Namazı’nı nerede kılacağımızı düşünürken, bizleri götüren tur yetkilisinin bile bilmediği bir şey ortaya çıktı.

Bu içerik 1014 kez okundu.
Reklam

Osmangazi Belediyesi’nin Selanik programında ilkleri de yaşamak nasip oldu.

Hiç aklıma gelmezdi; Selanik’e gidip oradaki Müslüman Türklerin Mevlid’ine katılma imkânına sahip olacağımız.

Cuma günü, Cuma Namazı’nı nerede kılacağımızı düşünürken, bizleri götüren tur yetkilisinin bile bilmediği bir şey ortaya çıktı.

Selanik’te namaz kılınacak bir mescidin bulunduğu bilinmiyormuş.

Şu an Selanik’te namaz kılınacak açık bir cami yok.

Ecdat yadigârı camiler ibadete kapalı.

Bazıları, ya kiliseye dönüştürülmüş ya da müzeye.

İşte; Ulucami’de bunlardan birisi.

İnsan görünce morali bozuluyor.

Güya; Yunanistan demokrasi’nin beşiğiydi.

Sözde kalmış bu laflar.

1430 yılında Osmanlılar tarafından 2. Murat zamanında fethedilen Selanik, 9 Kasım 1912 yılına kadar Osmanlı hâkimiyetinde kalmış.

Tam 500 sene.

Ecdat yadigârı eserleri görüyorsunuz.

Ama; camiler amacı dışında kullanılıyor.

Dileyelim ki, bundan sonra aslına rücû etsinler.

Bir tevafuk olarak, Selanik’in elden çıkışının tam 100. senesinde, ay ve gün olarak da Selanik’te bulunmak nasip oldu. Bunu, kafiledeki arkadaşlarla da konuştuk. Enteresan bir durum. Bu zamana kadar gitme de, tam tamına 9 Kasım 2012 tarihinde orada ol. Ne diyelim; vardır bunda da bir hayır.

***

Cuma Namazı’nı nerede ve nasıl kılacağımızı düşünürken; Osmangazi Belediyesi Özel Kalem Müdürü Orhan Mollasalih’in bu işi ayarladığını öğrendik.

Makedonya Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği diye bir dernek kurulmuş 2005 yılında Selanik’te. Bu Selanik Müslümanları, 2007 yılında da bir binanın alt katında mescit açmayı başarmışlar. Bizim gittiğimiz gün Cuma Namazı’nı işte bu mescitte edâ ettik. Başka ülkelerden Müslümanlar da gelmişti.

Başka bir ayrıntı daha vereyim.

Bu mescidin imamı da, Orhan ve Ali Mollasalih’in amcası olmasın mı?

Ayrıca Mollasalih’lerin dayıları da gelmişti.

Demek ki; bu Mollasalih’ler Yunanistan’da da Türkiye’de de faal insanlar.

Allah, kendilerinden razı olsun.

Hakkın dâvâsını tuttukları için.

***

88 YILLIK RÜYA!

Dedeleri Selanik mübadili birisi olarak, çoktandır bu Selanik programını bekliyordum. Daha geçen sene, 10 Kasım programına katılmak istemiştim ama “kadro doldu” filan dediler ve öylece de kalmıştım. Bu sene gitmeyi kafama koymuştum. Tam bir senedir, Batı Trakya kökenli milletvekili adaylarımızdan Eczacı Ali Ömeroğlu ile bunu konuşup durduk. Geçen sene gidemeyince, “Tamam Murat Abi, bu sene beraber gideriz” deyip duruyordu ama tam zamanı gelince, bu işi halledemeyeceğini söyledi. Doğrusunu isterseniz, şaşırıp kalmıştım. Ben ise, o kadar konuşmalardan sonra kendi kendime “kesin halleder” diyor, başkaca da kimseyle görüşme lüzumu duymuyordum. Meğerse; kazın ayağı öyle değilmiş!..

Neyse ki; Gülşah Cebelli duruma el koydu da meseleyi halletti.

Yoksa, diğerlerine kalsa işimiz yine nafileydi!..

***


Doğduğumdan beri Selanik türküleri dinleyerek büyüdüm. Ama, şimdiye kadar bir türlü gidip de dedelerimin geldiği yerleri görmek nasip olmamıştı.

Daha doğrusu, 88 sene oldu mübadele olalı ama daha bizlerden hiç kimsenin gidip de dedelerimizin geldiği köyü ziyaret ettiğini işitmemiştim.

Bu nedenle de, çok heyecanlıydım.

Düşünsenize; ilk defa olarak dedelerimizin geldiği “Nedir” köyünü görecektim.

Evet; “Nedir”, Selanik vilayetinin Yenice(Gianitsa) kazasının köylerinden birisinin adıdır. Selanik’in 75 km batısında ve Vodina’ya gelmeden(Yunanca şimdiki adı Edessa) otobanın biraz üzerinde bir yerde bulunuyor.

Son zamanlarda gidip bulmayı kafama koyduğum için dersime iyi çalışmıştım.

Nedir(Şimdiki adı Anydro) ile Yağköy’ün(Şimdiki adı Kali) komşu köyler olduğunu duymuş ve haritadan da görmüştüm.

Sağ olsun, kendisi de Yunanistan kökenli olan Avukat Erol Kılıkçıer kendisindeki bir kitaptan köylerimizi tespit edip yeni isimleri ile bana bildirmişti.

Gitmeden önce haritadan ve Google Earth vasıtasıyla yerlerini iyice tespit etmiştim.

Daha önceleri, şimdiki isimlerini bilmediğimiz için yerlerini de bilmiyorduk ama Allah’a şükürler olsun ki; bunu aşmıştık ve şimdi Selanik’e kadar gelmiş bulunuyorduk. Kafileden bazıları beni bu fikrimden vazgeçirmeye çalışıyor, bizim köyün Selanik’e 200 km uzakta olduğunu ve yolunun da çok bozuk olduğunu, neredeyse ulaşılmaz bir yerde bulunduğunu filan söylüyorlardı.


Bir Yunanistan haritası alıp tekrar inceledim ve dedikleri gibi olmadığını, bu konuşanların hepsini beni caydırmak için kafadan salladıklarını iyice anlamıştım. Kesin kararlıydım gidip köyümüzü bulmaya. Ta buralara kadar gel, sonra da görmeden geri git; olacak iş miydi bu?

Bir otomobil kiralayarak, Selanik’ten bizim köye doğru yola çıktım.

Yanımda, şoför hariç bir kişi daha vardı Rumca bilen. Dil meselesini de o şekilde aşmış oluyordum.

(Ey Ali Ömeroğlu, alacağın olsun senin!)

Hiç zorlanmadan ve son derece güzel bir yolla uzun zamandan beri hayalini kurduğum köyümüze vardık.

Benimle beraber gelen ve Rumca bilen arkadaşlar, Nedir Köyü’ndeki Rumlara benim ne için geldiğimi söylediler. Onlar da, çok memnun oldular ve ne ikram edeceklerini şaşırdılar.

Hep beraber köyümüzü dolaştık ve etrafı görüp anlamaya çalıştım. Çok bakımlı ve güzel bir köydü. Köyün sokaklarında yaşlı Rumlarla karşılaşıp onlarla sohbet ettik, fotoğraf çekildik. 90 yaşını aşmış yaşlı insanlar vardı. Bizden kalan yıkılmamış bir ev olup olmadığını sordum. Tek bir tane Türk evi kaldığını söylediler ve beni o evin yanına götürdüler. Aynı, bizim Tete Köyü’ndeki kerpiç evlere benziyordu ve çatısı filan yıkılmak üzereydi. Hatıra olsun diye bu 100 senelik evin önünde fotoğraf çekildim. Belki de bu ev dedemlerin eviydi!.. Nedir’in sokaklarında da bizdeki gibi köpekler dolaşıyordu… Türk mezarlığını sordum. İllâ ki, dedelerimizin mezarlığının olması gerekiyordu. “Var ama mezar taşları kalmadı” dediler. “Olsun; siz beni oraya götürün” dedim. Yanımıza birisini alıp mezarlığa gittik. Köyün biraz üzerinde ve köye hâkim bir tepe yamacında bulunuyordu dedelerimizin yattığı mezarlık.. Burada, geçmişlerimin ruhuna üç İhlas bir Fatiha okuyup hediye ettim. Köy meydanında köy kahvesine girip yeni Nedirlilerle sohbet ettik. Meğerse, onlar da mübadelede Türkiye’den gelmişler. Gelibolu’nun Bayır Köyü’nden. Türkiye’ye babalarının, dedelerinin köyüne gidip geldiklerini ve Türklerin kendilerine çok güzel misafirperverlik gösterdiklerinden bahsettiler. Bana da çok sıcak davrandılar ve kalmamı istediler ama maalesef bizim programa yetişmem gerektiği için fazla duramadık. Ama; kısmet olursa tekrar gelmeye ve daha uzun boylu kalmaya ve sohbet etmeye de söz verdim.

***


CENAZELERİNİ YÜZLERCE KİLOMETRE UZAĞA GÖMÜYORLAR!

Selanik’teki Müslüman Türklerin derneğine döndüğümüzde mevlit başlamıştı. Sırf bu mevlit için Batı Trakya’dan üç tane hafız getirmişler.

Fazla cemaat yoktu ama olsun, önemli olan bu işe gönül vermeleriydi.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mustafa Gürses, il yöneticilerinden Süleyman Keskin, Osmangazi Belediye Başkanı’nın Özel Kalem Müdürü Orhan Mollasalih ve orada bulunan diğer arkadaşların katılımı ile geçmişlerimiz için Mevlid-i Şerif okundu. Gelenlere Osmanlı şerbeti ikram edildi.

Mevlitten sonra dernek lokalinde oturup sohbet ettik. Dedikleri şu:

Selanik Belediye Başkanı ile konuştuk. Osmanlı’dan kalma kapalı camilerden birisi olan Alacamecsit Camii’ni ibadete açabileceğini söyledi ama henüz bir şey olduğu yok.”

Diğer önemli bir konu da; cenazelerini gömecek bir Türk mezarlığının olmayışı. Ölülerini kalkıp Gümülcine’ye, İskeçe’ye, Dedeağaç ve Dimetoka’ya götürüyorlarmış.

Olacak iş mi şimdi bu?

Ölülerinizi yüzlerce kilometre uzaktaki Müslüman Türk mezarlığına gömmeye gitmek, akıl alacak bir şey değil ama maalesef şu anki durum da bu.

Bu konu aşılmayacak bir şey değil.

Yetkililerimizi, Yunan yetkilileri nezdinde girişimlerde bulunmaya dâvet ediyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ilubi17     2019-06-05 http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/comprar-acido-valproico-valparin-de-confianza-via-internet-brasil http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/disulfiram-500-mg-generique-baisse-prix-livraison-rapide-acheter http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/donde-a-la-orden-combivir-lamivudine-zidovudine-150-mg-sin-receta http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/cialis-tadalafil-donde-comprar-en-farmacia-online-ecuador http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/comprar-vigorama-sildenafil-citrate-200mg-mas-barato-espa-a http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/comprar-generico-doxazosina-sin-receta-urgente-rep-blica http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/low-price-ramipril-10-mg-buy-online-buy-ramipril-tablets-uk http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/sildenafil-la-sante-200mg-comprar-en-una-farmacia-online http://karantina.pertanian.go.id/question2answer/index.php?qa=4615&qa_1=seguro-comprar-dutasteride-gen%C3%A9rico-barato-online-brasil http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/acyclovir-200-mg-comprar-en-una-farmacia-online-con-un-descuento http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/comprar-metotrexato-2-5-mg-de-confianza-online-brasil http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/o-commander-en-ligne-powerman-sildenafil-citrate-commander-du http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/felodipine-pas-cher-et-livraison-rapide-acheter-felodipine-pas http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/fluconazol-100mg-comprar-en-una-farmacia-en-linea-sin-gastos-de http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-felodipina-10mg-entrega-r-pida-m http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=37429&qa_1=naproxenum-natricum-ligne-fiable-vente-naproxenum-natricum http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-crestor-rosuvastatin-5-mg http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/simgal-10mg-au-rabais-site-fiable-simgal-5-suisse-acheter http://mehfeel.net/mehfeel/blogs/post/92454 http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/c-mo-realizar-un-pedido-azulfidine-sin-receta-entrega-r-pida http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/buy-sildenafil-genoptim-50mg-sildenafil-genoptim-discount-buy http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-loratadine-10-mg-barato http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/farmacia-en-linea-donde-comprar-generico-lamivudina-env-o-r-pido http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/buy-baclofen-10mg-online-how-to-purchase-baclofen-safely-online http://neolatino.ning.com/m/blogpost?id=516621%3ABlogPost%3A18069925 http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/seroquel-200mg-onde-comprar-gen-rico-internet-brasil-compra-de http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/purchase-low-price-fexion-130mg-how-can-i-buy-sildenafil-citrate
Eciha36     2019-06-04 http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/verapamil-comprar-sem-receita-pela-net-brasil http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/order-diferrine-15mg-no-prescription-diferrine-over-the-counter http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/commander-vrai-en-ligne-mometasone-acheter-en-ligne-elocon http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=34121&qa_1=ezetimiba-comprar-segura-chile-comprar-ezetimiba-calidad http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/bon-plan-achat-metaxalone-400-mg-pas-cher-skelaxin-generique-au http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/daygra-120-mg-donde-comprar-sin-receta-con-garantia-m-xico-como http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=3495&qa_1=serophene-50mg-without-prescription-clomiphene-need-script http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/propranolol-comprar-gen-rico-com-garantia-brasil http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/onde-comprar-viagra-gen-rico-pela-internet-no-brasil http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=38536&qa_1=donde-a-la-orden-perindopril-4mg-con-seguridad-honduras http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/order-sildenafil-navamedic-50mg-no-prescription-can-i-purchase http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/zovastin-simvastatin-onde-comprar-n-o-precisa-receita-m-dica http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/discount-amantadine-100mg-order-online-best-website-to-buy http://bygda.traktor.no/m/blogpost?id=1989940%3ABlogPost%3A1888108 http://nico-lange.de/exam/index.php/468/latisse-3-mg-o%C3%B9-achat-bon-prix-acheter-du-bimatoprost-online http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=10202&qa_1=comprar-receta-urgente-argentina-comprar-zyrtec-barcelona http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/bimatoprost-como-puedo-comprar-sin-receta-urgente-bolivia http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=32333&qa_1=achat-securise-sildenafil-anglopharma-ordonnance-kamagra
Efijo11     2019-06-03 http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/mebeverine-135mg-order-cheap-cost-of-135mg-mebeverine-at http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-gen-rico-de-coreg-carvedilol-frete-gr http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=25715&qa_1=venteser-order-cheap-how-can-purchase-salmeterol-required http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=23396&qa_1=farmacia-comprar-tadasure-tadalafil-calidad-comprar-tadalafil http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-vidalista-gen-rico-pre-o-pela-internet http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-viagra-sildenafil-citrate-forma-segura http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/order-bacfamil-400-mg-low-price-where-can-i-purchase-norfloxacin http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/tadgo-20mg-onde-comprar-com-desconto-brasil http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/comprar-generico-bisacodilo-5mg-con-garantia-costa-rica http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=25827&qa_1=comprar-citalopram-hydrobromide-garantia-colombia-generico http://vocal-buzz.ning.com/m/blogpost?id=6452757%3ABlogPost%3A5338401 http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/commander-du-cordichin-40mg-en-ligne-verapamil-verapamil-achat http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/voveran-como-comprar-sin-receta-mas-barato-diclofenac-50mg-donde http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=16456&qa_1=aerolin-comprar-sin-receta-env%C3%ADo-gratis-dominicana http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=41402&qa_1=donde-a-la-orden-clomifeno-de-calidad-m%C3%A9xico http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/order-tadafil-40-mg-online-how-can-i-order-tadalafil-no-need http://mehfeel.net/mehfeel/blogs/post/92007 http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=19791&qa_1=donde-orden-verecolene-receta-env%C3%ADo-amazon-verecolene-online http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/c-mo-realizar-un-pedido-avanafilo-50-mg-r-pido http://bygda.traktor.no/m/blogpost?id=1989940%3ABlogPost%3A1878669 http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/comprar-sildenafil-accord-y-pagar-con-visa-espa-a http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/fenidina-nifedipine-onde-comprar-frete-gr-tis-nifedipine-online http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/donde-para-ordenar-topiramate-sin-receta-fiable-puerto-rico http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/montelukast-livraison-rapide-bon-marche-forum-acheter-montelukast http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/order-tadalafil-with-dapoxetine-20-60-mg-on-sale-can-i-purchase http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/order-low-price-furazolidone-100mg-canadian-pharmacy-cheap http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-spedra-env-o-r-pido
Kisej48     2019-06-03 http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/de-ursil-ursodesoxychols-ure-wo-online-kaufen http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/farmacia-en-linea-donde-comprar-generico-acarbosa-sin-receta-y http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/clarix-clarithromycin-250-mg-commander-forum-acheter http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/alendronate-10mg-order-online-where-can-i-purchase-fosamax-in http://mehfeel.net/mehfeel/blogs/post/94915 http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=11413&qa_1=zenavil-20mg-order-safely-zenavil-cheap-to-buy-online http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/buy-esantop-safely-buy-esantop-from-overseas-pharmacies http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/buy-orlistat-can-i-purchase-orlistat-guaranteed-delivery http://mehfeel.net/mehfeel/blogs/post/82418 http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/vizarsin-como-comprar-com-garantia-on-line-rep-blica-federativa http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/o-acheter-du-cyclophosphamide-sans-ordonnance-cyclophosphamide http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/t-fil-tadalafil-livraison-gratuit-baisse-prix-tadalafil-en http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/dexamethason-bas-prix-site-fiable-prix-decadron-0-5-mg-paris http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/viramune-nevirapine-200mg-onde-comprar-gen-rico-internet http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=15524&qa_1=serieux-commander-acyclovir-200mg-zovirax-comprime-pellicule http://neolatino.ning.com/m/blogpost?id=516621%3ABlogPost%3A15343689 http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-melatonina-meloset-3mg-gen-rico-com http://vocal-buzz.ning.com/m/blogpost?id=6452757%3ABlogPost%3A5231353 http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-buspar-10mg-con-seguridad-usa http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/leflunomide-vrai-pas-cher-commander-sans-ordonnance-acheter-du http://bygda.traktor.no/m/blogpost?id=1989940%3ABlogPost%3A2258080 http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=18440&qa_1=viagra-moins-cher-acheter-viagra-sur-le-net
Zaqol75     2019-06-02 http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/eudigox-bon-marche-en-ligne-acheter-digoxin-0-25-en-france http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/ametil-prochlorperazine-comprar-en-l-nea-panam http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/furoxone-100-mg-bon-prix-generique-furoxone-au-maroc http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/clindamycin-como-puedo-comprar-sin-receta-buen-precio-usa http://bicyclebuddy.org/blogs/1014/4696/buy-pamelor-without-prescription-buying-pamelor-online-in-ire http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/desmopressine-bon-marche-et-sans-ordonnance-prix-ddavp-pharmacie http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/c-mo-realizar-un-pedido-orlistat-sin-receta-urgente https://askpub.com/719/sie-k%C3%B6nnen-salbutamol-proventil-1mg-kaufen-bitcoin-bezahlen http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=37661&qa_1=acyclovir-800mg-generika-online-bestellen-in-der-schweiz http://vocal-buzz.ning.com/m/blogpost?id=6452757%3ABlogPost%3A5283211 http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/sildenafil-ranbaxy-150-mg-baisse-prix-internet-sildenafil-ranbaxy http://bicyclebuddy.org/blogs/976/3577/generique-tadapox-20-60-mg-commander-pharmacie-forum-meilleur http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/comprar-h-for-envio-urgente-na-internet-brasil http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/onde-posso-comprar-betazok-25-mg-entrega-24h-internet http://neolatino.ning.com/m/blogpost?id=516621%3ABlogPost%3A17220492 http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-assurans-entrega-r-pida-paraguay
Nerij45     2019-06-02 http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/telmisartan-buy-cheap-how-can-i-purchase-micardis-safely http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=6698&qa_1=order-discount-regalis-20mg-online-regalis-where-buy-ireland http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-evista-raloxifene-de http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/farmacia-en-linea-donde-comprar-generico-amitriptylina-25mg-sin http://neolatino.ning.com/m/blogpost?id=516621%3ABlogPost%3A17828301 http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/farmacia-en-linea-donde-comprar-generico-famotidina-de-confianza http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/como-fa-o-pra-comprar-ciavor-tadalafil-gen-rico-entrega-r-pida http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/anaus-como-comprar-sin-receta-r-pido-estados-unidos http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/griseofulvina-comprar-sin-receta-de-forma-segura-espa-a-comprar http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/comprar-meloxicam-7-5-mg-sin-receta-por-internet-ecuador-comprar http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=14906&qa_1=site-seguro-para-comprar-gen%C3%A9rico-esomeprazol-r%C3%A1pido-brasil http://mehfeel.net/mehfeel/blogs/post/92007 http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/farmacia-en-linea-donde-comprar-digoxina-ahora-puerto-rico http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/wellbutrin-bupropion-achat-moins-cher-bupropion-montreal http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=2088&qa_1=order-cheap-escitalopram-generic-escitalopram-costco-20mg http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/farmacia-en-linea-donde-comprar-bimatoprosta-sin-receta-env-o http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/clomipheni-citrate-buy-online-buy-generic-clomipheni-citrate http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/albendazole-400mg-sans-ordonnance-commander-albenza-ou-commander http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/domepezil-donepezil-comprar-sin-receta-de-calidad-estados-unidos http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/buy-sildenafil-with-duloxetine-100-30mg-safely-how-to-order http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/exerdya-buy-exerdya-online-with-no-prescription-cheap http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=26802&qa_1=serophene-order-online-where-clomiphene-approved-medstore http://educatek.net/m/blogpost?id=6413807%3ABlogPost%3A143191 http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/simvastatina-5mg-como-comprar-sin-receta-al-mejor-precio-paraguay http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/comprar-o-gen-rico-do-melatonina-meloset-3mg-com-frete-gr-tis http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/ampicilline-500mg-o-acheter-moins-cher-que-le-ampicillin
Mimuv49     2019-06-01 http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-sporanox-100mg-sin-receta-barato http://nico-lange.de/exam/index.php/80885/achat-de-dutasteride-0-5mg-acheter-dutasteride-0-5-a-paris http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/donde-para-ordenar-cefaclor-250-mg-por-internet-m-xico-comprar http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/nortriptilina-25mg-comprar-en-una-farmacia-en-linea-aprobada https://www.okeynotes.com/blogs/192883/5754/montelukast-5mg-como-posso-comprar-forma-segura-pela-internet-n http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/tioridazina-50mg-comprar-en-farmacia-online-aprobada-puerto-rico http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/sildenafil-fluoxetine-como-comprar-fiable-rep-blica-del-ecuador http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=8623&qa_1=comprar-mefenamico-farmacia-online-mefenamico-espa%26%23241 http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/buy-snafi-60-mg-online-snafi-complete-where-purchase http://vocal-buzz.ning.com/m/blogpost?id=6452757%3ABlogPost%3A13457251 http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-socliden-oxybutynin-gen-rico-entrega-r http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/tiotropio-0-009-mg-comprar-en-una-farmacia-online-con-entrega-r http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=26253&qa_1=astelin-buy-astelin-to-purchase-online-no-prescription http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/bisacodyl-buy-online-where-to-order-dulcolax-safely http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/clorpromazina-comprar-ahora-nicaragua http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/buy-epsin-can-i-buy-acyclovir-no-rx-required http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/trouver-du-hidantal-phenytoin-2018-hidantal-pharmacie-libre http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/cabergolek-puedo-comprar-env-o-urgente-estados-unidos-donde-puedo http://vocal-buzz.ning.com/m/blogpost?id=6452757%3ABlogPost%3A16604312 http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-sex-up-100mg-r-pido http://bicyclebuddy.org/blogs/1037/5120/discount-lisinopril-hydrochlorothiazide-5-12-5mg-buy-online-h http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/divalproex-250mg-pas-cher-achat-en-ligne-site-fiable-forum-vente http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/desloratadine-5-mg-en-ligne-bon-prix-achat-rapide-clarinex http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/regalis-onde-comprar-gen-rico-envio-rapido-online-remedio-regalis http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/como-fa-o-para-comprar-biortan-100mg-com-frete-gr-tis-rep-blica http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=19611&qa_1=topiramato-comprar-farmacia-online-republica-dominicana http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/como-fa-o-pra-comprar-gen-rico-de-venlafaxina-envio-urgente http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/duloxetina-comprar-con-seguridad
Vesiw19     2019-05-31 http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/dexamedium-dexamethason-comprar-pela-internet-brasil http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=26991&qa_1=ezedoc-ezetimibe-rabais-fiable-ezedoc-vendu-sans-ordonnance http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/comprar-vagamycin-oxytetracycline-250-mg-melhor-pre-o-on-line-rep http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/plavix-75mg-au-rabais-site-fiable-plavix-75-prix-suisse http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/metoclopramide-10mg-order-online-how-to-buy-maxolon-without-rx http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=32936&qa_1=comprar-uroflo-tamsulosin-fiable-comprar-tamsulosin-internet http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/como-fa-o-para-comprar-bisacodyl-5mg-gen-rico-urgente-online http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=23981&qa_1=comprar-ohay-gen%C3%A9rico-envio-48h-portugal http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/melatonin-3mg-buy-safely-branded-melatonin-to-buy http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/o-acheter-du-en-ligne-refeel-tadalafil-baisse-prix-sans http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/commander-dutasteride-prix-dutasteride-quebec http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-aluron-300-mg-ahora-el http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=1069&qa_1=acheter-doxycycline-prix-doxycycline-en-pharmacie-suisse http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-clonidina-con-seguridad http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/como-fa-o-pra-comprar-viagra-soft-sildenafil-citrate-gen-rico-pre http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-vidalista-20-mg-sin-receta-fiable http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/flibanserin-generika-online-kaufen-rezeptfrei-schweizerische http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/vorst-m-100mg-buy-safely-where-to-order-sildenafil-citrate-in http://bygda.traktor.no/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-rezum-ahora-panam
Tomob54     2019-05-31 http://smssaff.sagada.org/profiles/blogs/achat-rapide-doxycycline-vente-doxycycline-allemagne http://ssbsavannah.ning.com/profiles/blogs/atorvastatine-en-ligne-bon-prix-commander-site-fiable-acheter http://vocal-buzz.ning.com/profiles/blogs/alfugen-order-cheap-how-can-i-order-alfuzosin-in-verified http://caisu1.ning.com/profiles/blogs/seton-4mg-buy-online-how-to-buy-ondansetron-no-rx-required http://www.q-voice.tv/old/redirect/test/qa/index.php?qa=58669&qa_1=etinilestradiol-norgestrel-comprar-farmacia-comprar-hombres http://bygda.traktor.no/m/blogpost?id=1989940%3ABlogPost%3A1870424 http://riuconstructora.com.do/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=40111 http://www.prds66.fr/m/blogpost?id=6394683%3ABlogPost%3A793801 http://wu-world.com/profiles/blogs/chloramiphene-donde-comprar-sin-receta-env-o-gratis-guatemala http://ssbsavannah.ning.com/profiles/blogs/emposil-como-comprar-en-farmacia-online-estados-unidos http://sallieanncooks.ning.com/profiles/blogs/donde-puedo-comprar-generico-osral-raloxifene-ahora-us http://writeskills.ning.com/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-virineo-envio-rapido-na-internet-rep http://ggwadvice.com//index.php?qa=8208&qa_1=acheter-vrai-memantine-10-mg-memantine-pas-cher-commander http://recampus.ning.com/profiles/blogs/acide-mefenamique-sans-ordonnance-achat-acide-mefenamique-250mg http://facebookhitlist.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-tadalafilum-20mg-sin-receta-con http://stoopball.ning.com/m/blogpost?id=2770758%3ABlogPost%3A229028 http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=7145&qa_1=hepil-120mg-order-online-hepil-drugbuyers-com http://divasunlimited.ning.com/profiles/blogs/trimox-buy-where-to-order-amoxicillin-no-need-rx http://augasthya-plus.ning.com/profiles/blogs/bicor-bisoprolol-fumarate-5mg-livraison-72h-pas-cher-bisoprolol http://www.connect2fight.com/blogs/364/8277/acido-mefenamico-comprar-en-farmacia-en-linea-sin-gastos-de-env http://www.prds66.fr/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-tornetis-200mg-sin-receta http://recampus.ning.com/profiles/blogs/c-mo-realizar-un-pedido-reminyl-galantamine-4mg-r-pido-espa-a http://153.126.169.73/GaijinConcierge/index.php?qa=13544&qa_1=konaderm-comprar-garantia-ecuador https://www.olliesmusic.com/blog/4592/order-nortriptyline-online-how-to-purchase-pamelor-no-rx-required/ http://neikasworld.ning.com/profiles/blogs/oneaid-tadalafil-10mg-como-puedo-comprar-entrega-r-pida-estados http://korsika.ning.com/profiles/blogs/online-apotheke-wo-sie-adartrel-ropinirol-ohne-rezept-schnell http://cqa.aaua.edu.ng/index.php?qa=28089&qa_1=comprar-lamprene-clofazimine-gen%C3%A9rico-frete-gr%C3%A1tis-brasil http://soruanaliz.com/index.php/11859/buy-ditropan-cheap-buying-ditropan-from-mexico http://lorealprofessionnelbest.ning.com/m/blogpost?id=6579464%3ABlogPost%3A983644
Adela32     2019-05-30 http://lorealprofessionnelbest.ning.com/profiles/blogs/dirtop-150-mg-como-comprar-sin-receta-por-internet-comprar http://whozwholive.ning.com/profiles/blogs/como-fa-o-para-comprar-desmopressina-gen-rico-menor-pre-o http://vivafengshui.ning.com/profiles/blogs/sulfasalazine-500mg-order-can-i-purchase-azulfidine-guaranteed http://smssaff.sagada.org/profiles/blogs/buy-low-price-metformin-1000mg-glucophage-xr-metformin-online http://mcdonaldauto.ning.com/profiles/blogs/fluvoxamine-100mg-bas-prix-sur-internet-forum-ou-commander http://153.126.169.73/GaijinConcierge/index.php?qa=26009&qa_1=norethindrone-aygestin-contrareembolso http://www.collabzo.com/pwrportal/blogs/59/7761/meilleur-site-pour-commander-sna http://millionairex3.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-metformina-glyburide-500-5-mg-sin http://mcdonaldauto.ning.com/profiles/blogs/sildenafil-citrate-50mg-o-achat-en-ligne-vigora-site-serieux http://socialchangesa.com/blogs/post/71653 http://brooklynne.net/profiles/blogs/vermox-mebendazole-100-mg-como-comprar-sin-receta-al-mejor-precio http://whozwholive.ning.com/profiles/blogs/aricept-donepezil-como-comprar-gen-rico-envio-urgente-no-brasil http://vivafengshui.ning.com/profiles/blogs/tagra-40mg-en-ligne-baisse-prix-achat-prix-tadalafil-tadalafil http://www.czechtribe.com/blogs/6575/13523/salmeterol-comprar-en-farmacia-online-rapido http://vivafengshui.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-revia-sin-receta-entrega-r http://caisu1.ning.com/profiles/blogs/onde-comprar-clomifeno-100-mg-entrega-24-horas-pela-net
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ