Advert
Advert
Bulgaristan ile Makedonya arasında esen soğuk Rüzgârlar

Bulgaristan ile Makedonya arasında esen soğuk Rüzgârlar

Son zamanlarda Bulgaristan ile Makedonya arasında soğuk rüzgârlar esiyor. Soğuk rüzgârların esmesinin sebebi ortak tarihleri ve kültürleri. İki ülke ne kadar birbirlerini suçlasalar da ortak bir tarihleri ve kültürleri olduğunu gün gelir de benimserler böylelikle aralarındaki anlaşmazlıklar kalkar.

Bu içerik 982 kez okundu.
Reklam

Son zamanlarda Bulgaristan ile Makedonya arasında soğuk rüzgârlar esiyor. Soğuk rüzgârların esmesinin sebebi ortak tarihleri ve kültürleri. İki ülke ne kadar birbirlerini suçlasalar da ortak bir tarihleri ve kültürleri olduğunu gün gelir de benimserler böylelikle aralarındaki anlaşmazlıklar kalkar. Sofya, Üsküp’ü Bulgar kültürünü ve tarihini benimsemekle suçluyor. Sofya ciddi bir şekilde Üsküp’ü ülkede yaşayan Bulgar azınlığına karşı ırkçılık yapmakla suçlamaya kadar gidiyor. Ülkede yaşayan Bulgar azınlığının hakları tanınmadıklarından şikâyet ediyorlar. Bulgar Ulusal Televizyonu’nda canlı yayında Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov’un, Makedonya’nın AB üyeliğiyle ilgili soruya ilginç yorum getirmesi doğrusu şaşkınlık yarattı. Makedonya’da faaliyet gösteren Bulgar şirketlerinin sorunları, kendilerini Bulgar olarak tanımlayan vatandaşlara ırkçılık yapılmasını temel sorunları olarak tanımladı. Bizim desteğimiz Makedonya’da bu konulara yaklaşıma bağlı olduğunu çekinmeden söylemesi Bulgaristan’da yaşayan azınlıkları bir hayli üzmüştür. Bulgaristan AB üyelik müzakereleri neredeyse en kısa zamanda tamamlananlardan birisidir. Ülkede yığınla sorunlar varken engelsiz AB üyeliğine kabul edildi.

 

ÜLKEDE AZINLIK YOK

 

Azınlıklar Bulgaristan AB üyeliğinden sonra çözüleceğinin inancında olduklarından dolayı üyelik sürecinde köstek olmamışlardı. Bulgaristan anayasasına göre ülkede azınlık yok. Böylece ülkede yaşayan azınlıkların sorunlarına çözüm getirilmişti. Bu gün Bulgaristan’da azınlıkların hangi sorunları çözüme kavuştuğu söylenebilir? Yirmi yıldan beri komünizm döneminde azınlıklara uygulandığı haksız uygulamaların sorumlularına karşı dava açılamıyor. Bu gün azınlıklar anadillerinde eğitim görememekte. Ana dilde görsel medya ve radyo yayınları lisansı verilmemekte. Kütüklerde hala zorunlu verilen Bulgar ve Slav isimleri silinmemekte v.s. En son Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Bulgaristan makamlarını ırkçılık yaptıklarından dolayı tazminat ödeme cezasına çarptırmıştı. Bulgaristan’da yaşayan azınlıklar tarafından Bulgaristan dış işleri bakanı Nikolay Mladenov’un açıklaması talihsizlik olarak değerlendiriliyor. Bulgaristan her şeyden önce kendi ülkeleri anayasasında yer almayan azınlıkların haklarını ana yasal düzeye getirerek verilmesinden sonra diğer ülkelerde yaşayan soydaşların haklarını aramalarından önce haklarına saygı duysalar daha etik olmaz mı? Böylece Bulgaristan ikiyüzlü siyasetten kurtulmuş ve uluslararası cemiyette saygınlığını kazanmış olur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ