Komünizm çökeli 22 yıl oldu ama ?

Komünizm çökeli 22 yıl oldu ama ?

İçinde bulunduğumuz 2012 yılı Bulgaristan Türkleri ve Müslümanları için önem taşıyan bir yıl olarak tarihe geçecek benziyor. 22 yıl oldu demokratik rejime geçeli. Komünizm çökse de zihniyet aynı. Bulgaristan’da 22 yıldır ne değişti sorusunu kendime hep sorarım.

Bu içerik 1053 kez okundu.

İçinde bulunduğumuz 2012 yılı Bulgaristan Türkleri ve Müslümanları için önem taşıyan bir yıl olarak tarihe geçecek benziyor. 22 yıl oldu demokratik rejime geçeli. Komünizm çökse de zihniyet aynı. Bulgaristan’da 22 yıldır ne değişti sorusunu kendime hep sorarım. Kırcaali Bölgesi’nde belediyeler Türkler tarafından idare edilmesinden başka bir şey değişti söylenebilinir mi? Komünizm döneminde Kırcaali Merkez Parkı’nda Balkan Savaşı’nda Kırcaali’nin “kurtuluşunda” ölen Bulgar askerleri anısına bir anıt var. Gelenek olarak özellikle 3 Mart’a Bulgaristan’ın Osmanlı’dan kuruluş tarihi Kırcaali Belediye Başkanı, polis şefi, bazı milletvekilleri, müftü ile papaz yan yana gelerek az sayıda vatandaş ile anıta çelenk koyarak nutuk atıyorlar. Mestanlı’da ise son Rus Osmanlı Savaşı’nda bölgede ölen Rus askerlerinin anısına anıt inşa ediliyor ve anıtın içinde ölen Rus askerlerin kemlikleri olduğu iddia ediliyor. Ben o kasabada doğup büyüdüm anıtın içine girme fırsatını hiç bulamadım. Her yıl üç Mart’a belediye personeli olan Türkler dışında kasabada yaşayan Bulgarlar bile kendilerini milliyetçi zannedenler anıta çelenk koyma seremonisine katılmıyorlar. Balkan Savaşı’ndan önce bugünkü Kırcaali Bölgesi sınırları içinde Bulgar nüfusu olmadığı bilinmektedir. Bölgeye Balkan Savaşı esnasında Bulgarlar’ın Belomorska Trakya dedikleri yerlerden bu günkü Yunan sınırları içinde kalan bölgeden gelen Bulgarlar ve daha sonra Paşmaklı vilayetinden getirilen Hıristiyanlaştırılmış Pomaklar yerleşiyorlar. Milliyetçi Bulgarlar’ın hazırladıkları haritalarda Selanik, İskeçe, Gümülcine neredeyse Çanakkale’ye kadar bu toprakları kendi toprakları olarak gösteriyorlar.

 

NEDEN KIRCAALİ SEÇİLDİ?

 

Bulgar ordusu Balkan savaşında Ak deniz çıkartmasında Kırcaali bölgesinden geçer. O dönemin canlı tanıkları Bulgar ordusunun bölge halkına yaptıkları anlatırlardı. Bugünlerde Kırcaali Belediyesi’nde Bulgar encümen üyelerinin önerisiyle Balkan Savaşı’nda Akdeniz çıkartmasında “Kırcaali’nin kurtuluşunun 100. yıl” anısına ordunun başında olan General Vasil Delov’e “onursal hemşerilik” verilmek istenmesi bölgede ve yurt dışında yankı buldu. Balkan Savaşları’nın 100. yıl anma törenine Kırcaali’ye GERB milletvekili İvanka Tauşanova, Kırcaali belediye başkanı Hasan Aziz, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Genel Kurmay Başkanı General Simion Simionov, Kara Kuvvetleri Komutanı General Stefan Vasilev, Filibe Mitopolit’i Nikolay, Hasovo kışlasından askeri birlikler katılacaklar. Bulgaristan’da Balkan Savaşı anma törenlerin finali neden başka şehirde değil de Kırcaali seçildi merak konusu. Çoğunluğu Türklerden oluşan Kırcaali Belediyesi Meclisi bölge Türklerin hafızalarında kötü hatıralarla kalan General Vasil Deolv’a “Onursal hemşerilik” unvanı verilmesine desteği doğru olup olmadı tartışılmaktadır. Bulgaristan’da komünizm çökeli yirmi kusur yıl olsa da zihniyet aynı kaldığı görülmektedir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ДПС почете паметта на Нури Адалъ
ДПС почете паметта на Нури Адалъ
Orhan İsmailov (HŞHP):Yerel seçimlere tek başına katılıyoruz
Orhan İsmailov (HŞHP):Yerel seçimlere tek başına katılıyoruz