Sinema
Giriş Tarihi : 23-02-2019 22:26   Güncelleme : 20-07-2019 03:59

Kırcaali’de Geleneksel Ana Dili Günü Etkinliğine Yoğun İlgi

Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği ve Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği’nin (GBTÖD) organizasyonuyla dün akşam 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü dolayısıyla geleneksel Ana Dili Günü Etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe yoğun ilgi gösteren Kırcaaliler, Ömer Lütfi Kültür Derneği Eğitim ve Kültür Merkezi salonunu hıncahınç doldurdu. Etkinlikte resmi konuklar olarak T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcıları Veselina Tihomirova ve Tuncay Şükrü, Edirne Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bülent Yıldırım, sivil

Kırcaali’de Geleneksel Ana Dili Günü Etkinliğine Yoğun İlgi

Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği ve Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği’nin (GBTÖD) organizasyonuyla dün akşam 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü dolayısıyla geleneksel Ana Dili Günü Etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe yoğun ilgi gösteren Kırcaaliler, Ömer Lütfi Kültür Derneği Eğitim ve Kültür Merkezi salonunu hıncahınç doldurdu. antalya escort

Etkinlikte resmi konuklar olarak T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcıları Veselina Tihomirova ve Tuncay Şükrü, Edirne Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bülent Yıldırım, sivil toplum kuruluşları ve kültür camiasının temsilcileri, çok sayıda öğretmen, çocuk ve yediden yetmişe pek çok vatandaş vardı. 

Selamlama konuşması yapan Başkonsolos Hüseyin Ergani, programı organize eden iki derneğe teşekkür etti. Başkonsolos, konuşmasında şunları söyledi: “Bulgaristan’da soydaşlarımız ana dilini kullanmalarında bazı şikâyetleri olsa da mevzuat bunun okutulmasına izin vermektedir. Geçmişte bazı sıkıntılar yaşanmış, ancak bu gün Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. Mevzuat açısından soydaşlarımızın kendi anadillerini kullanıp okutulmasında bir sıkıntı yoktur. Uygulamada bazı sorunlar var, bunun da giderilmesi sizlere bağlıdır. STK’lar, öğretmenler, toplum önderleri bu konuda vatandaşları bilgilendirmesi lazım. En büyük sorumluluk ise ailelere düşmektedir. 
Bu gün burada Ömer Lütfi Kültür Derneğinin başlattığı ve yaşattığı bu güzel etkinlikte sizlerin aranızda olmaktan, sizlerle birlikte olmaktan çok büyük bir gurur ve mutluluk duymaktayım. Bizim Bulgaristan ile çok iyi ilişkilerimiz var, akrabalık bağımız var. Hükümetler arasındaki ilişkiler de çok yüksek seviyededir. Bu ilişkilerin iyi olması, buradaki soydaşlarımıza da olumlu yansımaktadır. 
”. 

GBTÖD Başkanı Harun Bekir, ana dilinin önemi ve anlamını belirttiği bir sunum yaptı. Harun Bekir, “Ana dilini yitirmiş bir kişi öz kültürünü ve kimliğini de yitirmiş demektir. Bizim çocuklarımıza baktığımızda da, onlarla olan problemlerimizi incelediğimizde de bu sonuca varmamız mümkündür. Çünkü Bulgaristan’da yaşayan Türk çocuklarının zaman zaman ana dillerine hakim olmadıklarını görüyoruz. Dil kısaca bir halkın aynası, kimliğinin ve kültürünün yansımasıdır. Bir insanın ana dilinden kopması veya koparılması onun yalnızca ailesi, milleti ile bağlarının kopması değil, aynı zamanda dünya ile bağlarının kopması demektir. Dillerini kaybeden milletlerin millet olarak ayakta kalabilmeleri imkansızdır” diye belirtti. Henüz dünyada etkin olarak kutlanılmayan 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü’nün özellikle ülkemizde kutlanıp anılması gerektiğine işaret eden GBTÖD Başkanı, ana dili Türkçe olan çocukların doğuştan getirdikleri doğal çok dilliliklerinin korunması, desteklenmesi ve geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.  

Ana Dili Günü kutlama programında Ömer Lütfi Kültür Derneği’nin çatısı altındaki öğrencilerin katıldığı bir şiir dinletisi, amatör sanatçı gruplarında yer alan yetenekli çocuk ve gençlerin seslendirdiği türkü ve şarkı gösterisi sunuldu. Kirkovo (Kızılağaç) Fotinovo (Hatipoğulları) Hristo Smirnenski Lisesi öğrencileri, Türkçe öğretmenleri Zekiye Hasan’ın yönetmenliğinde hazırladıkları bir şiiri muhteşem bir şekilde seslendirdiler. Ardından bir de skeç sundular.

Kırcaalilere keyifli ve duygulu anlar yaşatan yetenekli çocuk ve gençlerin sunduğu program büyük beğeni topladı. 

Daha sonra Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği ve Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği tarafından Filibe Başkonsolosluğunun desteğiyle 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü vesilesiyle düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. 
Öğrencilere teşekkür belgelerini ve ödüllerini Başkonsolos Hüseyin Ergani, Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet ve GBTÖD Başkanı Harun Bekir takdim ettiler. Dereceye giren öğrencilere Filibe Başkonsolosluğu tarafından ödüller verildi. 

Programın sonunda dereceye giren öğrenciler ile toplu fotoğraf çekildi.

 

kaynak KircaaliHaber

NELER SÖYLENDİ?
@
ThomasSlats 4 ay önce
Всем привет, советую посмотреть - НЕ ПОЖАЛЕЕТЕ

твин пикс 1 серия 1 сезон скачать
2017 смотреть фильм онлайн 720
тюдоры 4 сезон 4 серия смотреть онлайн
викинги смотреть 1 сезон lostfilm
скачать сериал спартак все сезоны
американская история ужасов 2 сезон смотреть онлайн лостфильм
фильм большой скачать торрент в хорошем качестве hd 1080
игра престолов lostfilm 7 серия
разрушители легенд смотреть 14 сезон
дневники вампира все сезоны смотреть подряд все серии
JorgeQualp 5 ay önce
Классный сайт, все заходим - Все бесплатно

фарго 3 сезон скачать торрент lostfilm 720
друзья смотреть 2 сезон
гравити фолз сезон 2 все серии
фильм время 2011 смотреть онлайн бесплатно в хорошем качестве
бесплатно скачать аббатство даунтон
рик и морти 1 сезон киного
смотреть зачарованные 7 сезон
остаться в живых сериал сезон 4
смотреть сверхъестественное 1 сезон 10 серия
волчонок смотреть 1 сезон 1 серия в хорошем качестве
RonaldMaw 5 ay önce
привет, вот очень интересная инфа

джуманджи смотреть онлайн бесплатно в хорошем качестве
зеленая стрела 1 сезон 6 серия
смотреть зеленая стрела
ходячие мертвецы смотреть 2 сезон 3 серия
зачарованные 3 сезон 19 серия
сериал друзья 7 сезон смотреть онлайн
скачать королевы крика 1 сезон
смотреть новые русские сериалы детективы
смотреть сверхъестественное онлайн 5 сезон 10 серия
смотреть время приключений на русском все сезоны
Patricksoups 5 ay önce
Вот что интересного удалось найти, заходим и смотрим

смотреть фильм онлайн бесплатно и без регистрации новинки 2017
механик воскрешение фильм смотреть онлайн в хорошем качестве бесплатно
на рубеже ответный удар фильм
игра престолов 7 сезон смотреть фильм онлайн
мультики для девочек бесплатно смотреть онлайн
смотреть физрук все серии 2 сезон онлайн бесплатно
ангри бердс мультик 2016 смотреть онлайн полностью в хорошем качестве
мутанты черепашки ниндзя смотреть онлайн
смотреть фильм агаты кристи пуаро
фильм пираты карибского моря 5 мертвецы не рассказывают сказки в hd
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Hak ve Özgürlükler Hareketi Mestanlı'da soykırım kurbanları andı
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Candice Swanepoel VS Kadrosunda
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA