Advert
Advert

Krumovgrad İlçesi’nde geleneksel Devesilite Şenliği yapıldı

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali ve Haskovo (Hasköy) Milletvekilleri Müh. Erdinç Hayrullah ve Saliha Emin ve HÖH Kırcaali İl Başkanı Müh. İzzet Şaban, 9 Mayıs Faşizme Karşı Zafer Günü ve Avrupa Günü anısına düzenlenen geleneksel Devesilite Şenliği’ne katıldılar. Uzun yıllardır düzenlenen bu şenlik Krumovgrad (Koşukavak) İlçesi’nde Malık Devesil (Dikilikayrak), Golyam Devesil (Dikilicafer) köyleri ve Krumovgrad kasabası arasında bulunan Pametnika adlı bir yerde yüzlerce kişiyi bir araya getiriyor. Şenlikte yer alan konuklar arasında HÖH Krumovgrad İlçe Başkanı Metin Bayramali,

Krumovgrad İlçesi’nde geleneksel Devesilite Şenliği yapıldı
Krumovgrad İlçesi’nde geleneksel Devesilite Şenliği yapıldı Admin
Bu içerik 1621 kez okundu.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali ve Haskovo (Hasköy) Milletvekilleri Müh. Erdinç Hayrullah ve Saliha Emin ve HÖH Kırcaali İl Başkanı Müh. İzzet Şaban, 9 Mayıs Faşizme Karşı Zafer Günü ve Avrupa Günü anısına düzenlenen geleneksel Devesilite Şenliği’ne katıldılar.

Uzun yıllardır düzenlenen bu şenlik Krumovgrad (Koşukavak) İlçesi’nde Malık Devesil (Dikilikayrak), Golyam Devesil (Dikilicafer) köyleri ve Krumovgrad kasabası arasında bulunan Pametnika adlı bir yerde yüzlerce kişiyi bir araya getiriyor.

Şenlikte yer alan konuklar arasında HÖH Krumovgrad İlçe Başkanı Metin Bayramali, Krumovgrad Belediye Başkan Yardımcısı Necdiye Akif, Savaş Gazileri Birliği Kırcaali İl Şube Başkanı Ani İvanova da hazır bulundular.

Tüm katılımcıları gönülden selamlayan Milletvekili Erdinç Hayrullah, birincil hak olan özgürlük için sürekli mücadele etme gerektiğinin üzerine vurgu yaptı. Milletvekili, barış dolu bir dünyada herkesin mutlu yaşamasını diledi.

Krumovgrad Belediye Başkan Yardımcısı Necdiye Akif, “9 Mayıs’ta Avrupa kıtasında insanların kalbinde iki önemli anı birleşiyor. Biri ortak çabalar sonucu elde edilen faşizme karşı acı bir zafer, diğeri refah ve barış arayışına girilmesidir” diye vurguladı.

Savaş Gazileri Birliği Kırcaali İl Şube Başkanı Ani İvanova, “Krumovgrad ve bölge Bulgar askerlerinin şanlı zaferinde önemli yer alır. 10. Rodop Piyade Tümeni’nin en elit takımlarında yer alan 88 ordu mensubu savaş cephelerinde hayatını kaybeder. Onların arasında bulunan 44 askeri görevli bu bölgedendir” dedi.

Katılımcılar 2.Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Faşizme Karşı Zaferin 71.yılı ve Avrupa Günü münasebetiyle Krumovgrad Belediye Çocuk Kompleksi (ODK) Bando Takımı’nda yer alan çocuklar 71 adet beyaz, yeşil ve kırmızı balon uçurdular.

Şenlik kapsamında zengin folklor gösterileri sunuldu. Gösterilerde Savaş Gazileri Birliği Kırcaali İl Şubesi’ne bağlı Ahrida Kadın Vokal Grubu, Rositsa Dibekova ve Mitko Karamfilov’un yönetmenliğindeki Krumovgrad Hristo Botev 1914 Halk Toplum Merkezi İzvorçe Folklor Topluluğu, Burguçieva’nın yönetmenliğindeki Avren Köyü Narodni Buditeli Halk Toplum Merkezi Otantik Folklor Kadın Grubu, Kırcaali Obedinenie Halk Toplum Merkezi Zornitsa Folklor Grubu ve Malık Devesil Köyü Folklor Grubu yer aldılar.

Törenin sonunda Vatanseverlik Savaşı’nda hayatını kaybeden 10. Rodop Piyade Tümeni’nde yer alan subay ve erlerin anısına yaptırılan anıtın önüne çelenk ve çiçekler konuldu.

Şenlik Krumovgrad Belediyesi tarafından Malık Devesil, Golyam Devesil, Devesilovo (Dikilikayınlık) ve Devesilitsa (Dikilihaluren) köyleri muhtarlıklarının desteğiyle organize edildi. 

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç'te ayrımcılığa uğrayan Müslüman kadına tazminat
İsveç'te ayrımcılığa uğrayan Müslüman kadına tazminat
AKŞENER, BAHÇELİ'NİN ÖNERİSİNE CEVAP VERDİ
AKŞENER, BAHÇELİ'NİN ÖNERİSİNE CEVAP VERDİ