Advert
Advert

'Rusya ortak düşmana odaklanmalı'

Başbakan Davutoğlu, İngiliz The Times gazetesinde yayımlanan "Rusya ortak düşmana odaklanmalı" başlıklı makalesinde, dünyaya, "ortak eylem seyrini yeniden düşünme" çağrısı yaptı.

'Rusya ortak düşmana odaklanmalı'
'Rusya ortak düşmana odaklanmalı'
Bu içerik 1625 kez okundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesine ilişkin, bunun, bir ülkeye karşı yapılmış bir eylem olmadığını belirterek, "Türkiye, mevcut angajman kuralları temelinde, egemen olduğu toprakların bütünlüğünü korumak üzere harekete geçti" değerlendirmesinde bulundu.


Davutoğlu, İngiliz The Times gazetesinde yayımlanan "Rusya ortak düşmana odaklanmalı" başlıklı makalesinde, dünyaya, "ortak eylem seyrini yeniden düşünme" çağrısı yaptı.


"Türk hava sahasında kimliği belirlenemeyen jetin düşürülmesi belirli bir ülkeye karşı yapılmış bir eylem değildi" ifadesini kullanan Davutoğlu, "Türkiye, mevcut angajman kuralları temelinde egemen olduğu toprakların bütünlüğünü korumak üzere hareket geçti" görüşünü dile getirdi.

Gerekli istişarelerin devam ettiğini belirten Davutoğlu, "Toprağımızı korumaya dönük önlemler yerinde kalacak ama Türkiye, gerilimi düşürmek için Rusya ve müttefiklerimizle birlikte çalışacak" ifadelerine yer verdi.


"Dikkatimizi, bizi birleştiren davadan ayırmamalıyız" vurgusu yapan Davutoğlu, şu görüşleri dile getirdi:


"Uluslararası toplum kendi kendisine karşı dönmemeli. Aksi takdirde galip çıkanlar sadece DAEŞ ve Suriye rejimi olur. Bu sembolik ilişki ikisini de hayatta tutuyor. Paris saldırılarının akabinde, tıpkı Ankara ve öncesinde gerçekleşenlerde olduğu gibi, odaklanılması gereken şey DAEŞ’in teşkil ettiği tehditle mücadele etmek, Suriye’nin geleceğini teminat altına almak ve mevcut sığınmacı krizine bir çözüm aramaktır. Bunu yapamamak, DAEŞ’in nefret dolu ideolojisini yaymasına yardım eder. Terör belası gibi buna verilen küresel yanıt da mahalli çıkarları aşmalıdır."


DAEŞ’in, "ölüme taptığını, hayatı reddettiğini ve din ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını" dile getiren Davutoğlu, makalesinde şunları kaydetti:


"Müslüman dünya, İslam'la ilgili kısmında daha fazla şey yapabilir ve yapacaktır. Müslüman olmayan dünya da teröristler ile bunların sahte meşruiyet iddiasını birbirinden ayırmalı, sözde medeniyetler çatışmasının içine çekilmemelidir.  Ortadoğu’daki krizlere duyarsız kalmak artık bir seçenek değildir. Ortak eylem seyrimizi yeniden düşünmemiz gerekiyor."


Uluslararası toplumun, DAEŞ’in Suriye’de yayılmasıyla mücadeleye odaklanma konusunda başarısız olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Bunun yerine, DAEŞ dışındaki pozisyonlar, Esed rejimi ile mücadele eden gruplar bombalandı. Burada tıpkı Başkan Obama’nın ve David Cameron’un yaptığı gibi Rusya’ya sesleneceğim. Fakat birbirimizi suçlama oyunu oynamanın cazibesine kapılmaya direnmemiz ve uyumlu eylemi güvenceye almaya odaklanmamız gerekli" değerlendirmesinde bulundu.


Başbakan Davutoğlu, makalesinde Paris, Ankara ve Beyrut’taki saldırılar ile Sina’da Rusya’ya ait uçağın düşürülmesinin arkasındaki terör tasarlayıcılarının amacının, sığınmacılara yönelik merhametli muamelenin altını oymak ve Batı’da farklı inançlar arasındaki ahengi bozmak olduğunu dile getirdi.


"Göçmen karşıtı, Müslüman karşıtı ve antisemit seslerin siyasi söylemi ele geçirmesine izin vermek Avrupa’nın bütün inançlara ve kültürlere toleransı teşvik yeteneğini zayıflatır" tespitini yapan Davutoğlu, şunları kaydetti:


"Türkiye, Avrupa için insani bir vizyonu savunanların yanındadır. Gerçekten de bizim Avrupa Birliği üyeliğine başvurumuz, bu konudaki taahhüdümüzün önemini gösteriyor ve bu sığınmacı krizine getirdiğimiz çözümlerde görülebilir."


Başbakan Ahmet Davutoğlu, makalesini şöyle tamamladı:


"Bugün DAEŞ’e karşı sağlam durma günüdür. ABD, AB, Rusya, Türkiye ve diğerlerinin farklı güçlerini işe koşacak kolektif eylem ve irade, dalgayı tersine çevirecektir."


 

 


Kaynak: AA - Foto: AA

Hızlı ve öfkeli 7 filmi izle

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
newlherbog     2018-06-03 Какая удача! --- да дофига он стоет... скачать fifa 15 репак, скачать патч moddingway для fifa 15 а также [url=http://15fifa.ru/]фифа официальный сайт на русском[/url] скачать фифа 15 через торрент на ноутбук
Igorjerly     2017-12-02 Ненастье песок на обуви Если вы хотите чистоты в поликлинике используйте мешки для мусора, дешовые крепкие мешки для мусора смотрите тут ===> КАЧЕСТВЕННЫЕ НЕДОРОГИЕ МЕШКИ ДЛЯ МУСОРА
Igorjerly     2017-12-01 Дождь гряь на земле Заходите в детский сад одеваете бахилы и все чисто, по доступной цене отличного качества бахилы смотрите тут ===> КАЧЕСТВЕННЫЕ НЕДОРОГИЕ БАХИЛЫ
Gow#geFnick[QqyldwbyweqewOK,2,4]     2017-12-01 сервисного обслуживания https://remfitness.services/contacts Ремонт велотренажеров Сервисный центр осуществляет ремонт спортивных тренажеров всех ведущих мировых производителей: Life Fitness, Precor, StarTrac, Johnson, Matrix, Sports Art, Pulse Fitness, Cybex, True Fitness, NordicTrack, Concept2, Hoist, Body Solid, Nautilus, Schwinn Ремонт тренажеров в Киеве,Украина срочный ремонт тренажеров,отремонтировать тренажер,диагностика тренажеров,техническое обслуживание,ремонт,ремонт плат и микросхем,продажа запчастей сборка и монтаж тренажеров,ремонт беговых дорожек, ремонт эллипсоидов, Ремонт тренажеров в Киеве,Украина срочный ремонт тренажеров,отремонтировать тренажер,диагностика тренажеров,техническое обслуживание,ремонт,ремонт плат и микросхем,продажа запчастей сборка и монтаж тренажеров,ремонт беговых дорожек, ремонт эллипсоидов Ремонт тренажеров - обслуживание спортивных тренажеров ОПЫТ И ПЕРСОНАЛ 10 лет на рынке. 80 штатных специалистов: электронщики, сварщики, слесари, токари, швейники, маляры, сборщики, логисты и др.ИНФРАСТРУКТУРА2 укомплектованных ремонтно-инструментальных базы. Склад с постоянным наличием запчастей. МОБИЛЬНОСТЬ.11 служебных автомобилей. Доставка ремонтных бригад. Транспортировка тренажёров.МЫ ЛЮБИМ НАШИХ КЛИЕНТОВДля тех, кто обращается к нам чаще одного раза и отправляет к нам друзей, знакомых - предусмотрены скидки и бесплатные консультации наших инженеров по любому техническому вопросу, а также удаленная помощь! МЫ РАБОТАЕМ В РЕГИОНАХВинница, Днепр, Запорожье, Кременчуг, Кривой Рог, Луцк, Львов, Одесса, Полтава, Херсон, Черкассы, Черновцы [url=https://remfitness.services/price]Ремонт пневмокамеры [/url] [url=https://remfitness.services/news]Замена двигателя [/url] [url=https://remfitness.services/news]Ремонт основного массажного блока [/url] [url=https://remfitness.services]Проверка программного обеспечения [/url] [url=https://remfitness.services/about]Вид работы =Стоимость [/url] [url=https://remfitness.services/news]Ремонтируем силовые тренажёры [/url] [url=https://remfitness.services/contacts]Снять/поставить кожух [/url] [url=https://remfitness.services]Снять/поставить кожух [/url] https://remfitness.services https://remfitness.services/about https://remfitness.services/services https://remfitness.services/price https://remfitness.services/galierieia https://remfitness.services/news https://remfitness.services/contacts
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AKŞENER, BAHÇELİ'NİN ÖNERİSİNE CEVAP VERDİ
AKŞENER, BAHÇELİ'NİN ÖNERİSİNE CEVAP VERDİ
DOST Partisinin Seçim Otobüsüne Saldırı
DOST Partisinin Seçim Otobüsüne Saldırı