Advert
Advert

İznik Unesco yolunda

Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen “Unesco Dünya Mirası Olma Yolunda İznik Sempozyumu” başladı.

İznik Unesco yolunda
İznik Unesco yolunda Admin
Bu içerik 872 kez okundu.

Yerli ve yabancı 45 akedemisyenin katıldığı 3 günlük sempozyumda 8 oturum yapılacak. Unesco Dünya Mirası Olma Yolunda İznik Sempozyumu’nun açılış konuşmasını yapan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, “İznik, Bitinya’nın altın şehri, Roma ve Bizans’ın kültür şehri, Selçuklu’nun ilk Türk yurdu, Osmanlı’nın alimler şehri... Böylesine mühim bir yerde, çini diyarında, böylesine önemli bir organizasyonun düzenlenmesinde başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’ye ve emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İznik’in geleceğine yön vereceğinden dolayı bu sempozyum bizler için çok mühim” dedi.


Kaymakam Ali Hamza Pehlivan ise, “Unesco, 1972 yılından itibaren, dünyada insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen varlıkları korumak, tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak maksadıyla Birleşmiş Milletler bünyesinde bir çalışma başlattı. Bu sayede binin üzerinde eser insanlığa kazandırıldı” diye konuştu.


Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdulkadir Karlık ise konuşmasında ,“Bursa’mızı marka şehir haline getiriyoruz. Son derece değerli akademisyenler, yurtdışından gelen ve Türk uzmanlar, 3 gün boyunca İznik için fikirlerini söyleyecek.Ben sempozyumun dünya mirasına, Bursa’mıza ve İznik’imize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Kaynak: İHA

 Bursa  Unesco  Dünya Mirası  İznik  Bursa haber  İznik haber  Bursa  Unesco  Dünya Mirası  İznik  Bursa haber  İznik haber
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç'te ayrımcılığa uğrayan Müslüman kadına tazminat
İsveç'te ayrımcılığa uğrayan Müslüman kadına tazminat
AKŞENER, BAHÇELİ'NİN ÖNERİSİNE CEVAP VERDİ
AKŞENER, BAHÇELİ'NİN ÖNERİSİNE CEVAP VERDİ