Advert
Advert

Momçilgrad’da Hıdırellez Festivali

Bugün ve yarın Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında “Paylaşılan Geleneklerle Paylaşılan Geleceğe” başlığı altında Gergövden, Hıdırellez, Ederlezi Festivali gerçekleştiriliyor. Etkinlik, Momçilgrad Belediyesi tarafından Hoşgörü Derneği ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı Üyesi Necmi Ali’nin desteği ile organize

Momçilgrad’da Hıdırellez Festivali
Momçilgrad’da Hıdırellez Festivali
Bu içerik 798 kez okundu.

Bugün ve yarın Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında “Paylaşılan Geleneklerle Paylaşılan Geleceğe” başlığı altında Gergövden, Hıdırellez, Ederlezi Festivali gerçekleştiriliyor. Etkinlik, Momçilgrad Belediyesi tarafından Hoşgörü Derneği ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı Üyesi Necmi Ali’nin desteği ile organize ediliyor.

Merkez meydanda saat 09.00’da başlayan festivalin açılış töreninde Hoşgörü Derneği İcra Müdürü Bürhan Abazov, HÖH Kırcaali Milletvekilleri Erdinç Hayrulla ve Mustafa Ahmet, Kirkovo (Kızılağaç), Ardino (Eğridere), Çernooçene (Yeni Pazar) belediye başkanları Sali Ramadan, Resmi Murat ve Aydın Osman, Çernooçene, Kirkovo, Momçilgrad Meclis başkanları Bedriye Gaziömer, Şinasi Süleyman, Sunay Hasan, Momçilgrad Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Fahri, Ercan Ali, HÖH Kırcaali İlçe Başkanı Muharrem Muharrem hazır bulundular.

Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif’i temsilen selamlama konuşmasında Yardımcısı Mehmet Fahri şunları ifade etti: “Gergövden, Hıdırellez, Ederlezi Festivali’mizin “Paylaşılan Geleneklerle Paylaşılan Geleceğe”şeklinde başlığı rastgele değil. Çünkü Momçilgrad insanlar arasındaki sevgiyi, din ve kültürünü korumayı başararak deneyimini nesilden nesle aktardı. Bizim temel hedefimiz etnik azınlıklar ve dini topluluklar arasındaki hoşgörünün korunması ve aynı zamanda Momçilgrad İlçesi sakinlerine daha iyi ve güvenli hayat sağlamak. Din ve etnik mensubiyetimiz fark etmeksizin, Noel veya Kurban Bayram kutladığımız fark etmeksizin bizler hep beraber yaşıyoruz, aynı kaderi ve aynı sofrayı paylaşıyoruz. Bu büyük bahar bayramında hoşgörü ve saygı ortamı yaratalım. Birbirimizle kaynaşalım, çünkü bu bayramın tüm ülkede kutlanması ötekinin var olmasının kendi etnik kimliğini ifade etmesine engel olmadığını göstermekte. Hoşgörü, farklılıkta uyumdur. Bugünün son derece güzel duygular yaşanmasından dolayı hepinizde bir iz bırakacağına inanıyorum. Hoşgörü Derneği ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı Üyesi Necmi Ali’ye bu festivali düzenleme fikri ve organizasyona destekten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum”.

Kırcaali ilinden belediye başkanları adına selamlama yapan Resmi Murat, “Bu festivalin gelenek haline dönüşmesini umarım. Bizim bölgede güzel geleneklere sahibiz. Bu tür etkinlikleri daima hoşgörü sloganı altında gerçekleştiriyoruz. Hoşgörü bizim hayatımızda, işimizde günlük yaşantımızda var olan bir şey. Bununla ülkede var olan tüm topluluklara örnek oluyoruzdur. İnşallah, bu tür etkinlikler, festivaller çoğalsın. Momçilgrad’da böyle gelenekler var, böyle etkinlikler, festivaller düzenlemeye hazır bir zemin var. Hıdrellez Festivaliniz hayırlı olsun!” diye konuştu.

Hoşgörü Derneği İcra Müdürü Bürhan Abazov selamlamasında, “Şahsım ve Kırcaali Bölgesi AP Milletvekili Necmi Ali adına sizleri Hıdrellez Festivali münasebetiyle selamlıyorum. Yılın en güzel bayramlarından biri olan Bulgarların Gergövden, Türklerin Hıdrellez Romanların ise Ederlezi Günü olarak kutladıkları sevinç, uyum, başarılı ve bereketli bir yıla dair umut ve daha iyi bir yaşam hevesinin kutlandığı bu bayramda sizinle birlikte olmaktan şeref duymaktayım. Bu bayram ülkedeki tüm etnik azınlıkların geleneklerini birleştiren tek bayramdır. Bugün Bulgarlar, Türkler, Roman, Hıristiyanlar ve Müslümanlar tarafından kutlanılıyor ve hepsi baharın hakimiyeti ve yazın gelişine duyulan sevinci paylaşıyorlar. Hıdrellezi kutlayan etnik grupların ritüellerini birleştiren bu bayram hoşgörünün ve iyiliğin hakimiyetinin sembolüdür. Bu nedenle Hoşgörü Derneği, Momçilgrad Belediyesinin “Paylaşılan Geleneklerle Paylaşılan Geleceğe” başlığı altında Hıdrellez Festivali gerçekleştirilmesi teklifini destekledi” dedi. Bu günün kutlanmasıyla 2015 üretim sezonunun yaz dönemi başladığını belirten Abazov, şahsı ve Necmi Ali adına tarım üreticilerini selamlayarak, ailelerine sağlık, refah ve sevinç dileklerinde bulundu.

Milletvekili Erdinç Hayrullah da selamlama konuşması yaptı. Eski Momçilgrad Belediye Başkanı şunları söyledi: “Bu bayram herkesin bayramıdır. Hayatın başlangıcının, baharın, hoşgörünün, komşuluğun bayramıdır. Sizleri tüm HÖH Meclis Grubu adına, meslektaşım Mustafa Ahmet ve bizzat HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan adına sizleri selamlamak isterim. Momçilgrad Belediyesine, Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı Üyesi Necmi Ali, İcra Müdürü Bürhan Abazov’un şahsında Hoşgörü Derneği’ne ve özellikle de bu festival fikrini ortaya atan Ömer Lütfi, Dr. Fikri Gülestan ve başka meslektaşlarıma teşekkür etmek isterim. Bu kürsüden her yıl bizleri ayırmak isteyenlere selam verebilmemiz için Hıdrellez Festivalinin geleneksel olarak düzenlenmesini umuyorum. Benim dileğim Bulgaristan’da her zaman olduğu gibi dost, iyi komşu gibi yaşamaya devam etmemizdir. Konuşmamın sonunda ayrıca biraz sonra tüm Momçilgrad İlçesi sakinlerinin sağlığı için kurban eti dağıtımı organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür etmek isterim. Hoşgörüden başka Türkçede bugün göstermeye çalıştığımız her şeyi ifade eden “komşuluk” sözcüğü var. Hepimiz sağ, hoş olalım ve ülkemizin refahı için çalışalım”.

Tüm Momçilgrad İlçesi halkının sağlığı için kesilen kurbanın Cenab-ı Allah tarafından kabul edilmesi için Hafız Güner Macır’ın okuduğu duadan sonra kurban eti dağıtımı yapıldı.
Özel olarak festival için yarın saat 21.00’de ünlü pop-folk sanatçısı Sofi Marinova sahne alacak. Momçilgrad, Kirkovo (Kızılağaç), Kırcaali ve Haskovo’dan çeşitli amatör sanatçı grupları şarkı ve dans gösterileri sunacaklar. Aynı sahnede yerel etnik topluluklar kendi kültür, gelenek, görenek ve merasimlerini ülkedeki Bulgar, Müslüman, Roman, Pomak olmak üzere tüm etnik grupların baharda kutladıkları en büyük bayramlardan birinde tanıtacaklar.

Festival programı gece yarısına dek sürecek. Momçilgrad, Kirkovo (Kızılağaç), Kırcaali ve Haskovo’dan çeşitli amatör sanatçı grupları şarkı ve dans gösterileri sunacaklar. Aynı sahnede yerel etnik topluluklar kendi kültür, gelenek, görenek ve merasimlerini tanıtacaklar. Bu akşam özel olarak festival için saat 21.00’de ünlü pop-folk sanatçısı Sofi Marinova sahneye çıkacak. Festival programında şarkılar, danslar ve daha bir sürü eğlenceler yer alıyor. Gece yarısında binlerce misafir Letovnik (Yazla) köyü yakınlarında bulunan esrarengiz Dambalı Tepesi’ne çıkacaklar. 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gecede meşe ormanı hışırdadığı zaman Dambalı Tepesi’nde suyun şifalı özellikler edindiğine inanılıyor. Gelenek üzere her yıl burada Müslümanlar ve Hıristiyanlar bir araya geliyorlar. Program gün doğmadan önce sabahın erken saatlerinde bitecek.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ