Advert
seks izle
Advert

Yolcu taşıyan firmaların yüzde 30’dan fazlası yasa dışı taşımacılık yapıyor

Ulusal Otobüs Taşıyıcıları Birliği Başkanı Galya Topalova, dokuz yaralı kişinin olduğu Bulgaristan plakalı bir minibüsün Almanya’da yaptığı kazayla ilgili olarak tahmini verilere göre yurt dışına yolcu taşıyan firmaların yüzde 30’dan fazlasının yasa dışı taşımacılık yaptığını kaydetti. Yolcu taşımacılığı için lisans alan firma sahipleri yıllardır kaçak

Yolcu taşıyan firmaların yüzde 30’dan fazlası yasa dışı taşımacılık yapıyor
Yolcu taşıyan firmaların yüzde 30’dan fazlası yasa dışı taşımacılık yapıyor
Bu içerik 645 kez okundu.

Ulusal Otobüs Taşıyıcıları Birliği Başkanı Galya Topalova, dokuz yaralı kişinin olduğu Bulgaristan plakalı bir minibüsün Almanya’da yaptığı kazayla ilgili olarak tahmini verilere göre yurt dışına yolcu taşıyan firmaların yüzde 30’dan fazlasının yasa dışı taşımacılık yaptığını kaydetti. Yolcu taşımacılığı için lisans alan firma sahipleri yıllardır kaçak taşımacılık sorununa ilişkin alarm veriyorlar.

Galya Topalova’nın ifadelerine göre her bir yerleşim yerinde veya daha küçük şehirde bu tür taşımacılar var ve yolcular Almanya ve Hollanda’ya olduğu gibi yurtiçi yolcu taşımacılığı da yapan bu tür otobüsler için kendileri bilet alıyorlar.

Topalova, “Mesela siz bir otobüs alıyorsunuz ve internette yolcu taşımacılığı yaptığınıza dair ilan veriyorsunuz ve bir sürücü ile yola çıkıyorsunuz” diye yorum yaparak, bu faaliyet için firmaların üç şoförü olduğunu belirtti. Topalova, otobüs sürücüleri tarafından yasa dışı olarak taşınan yüklerin miktarının söylenemeyeceğini izah ederek, bu bilgiyi ancak Gümrükler Kurumu’nun verebileceğini söyledi. Bu tür otobüslere binenlerin elinde bileti olmadan yolculuk yaptıklarına dikkat çekti.
Topalova’nın ifadelerine göre Devlet Otomobil Müfettişliği (DAİ) ve Ulusal Gelir Kurumu (NAP), kayıt dışı ekonomi olarak adlandırılan olgunun bir parçası olan kaçak yolcu taşımacılarına engel olmalılar. Topalova, otobüs taşımacılığı yapan firmaların faaliyetinin değişmesi için devletin faaliyetlerinin değişmesi gerektiğine kesin kanaat getirdi.

Ulusal Otobüs Taşıyıcıları Birliği Başkanı, biletsiz yolcu taşıyan bu tür araçların Sırbistan’da da 2 veya 3 kaza yaptığını ve Bulgaristan’da da bu tür birkaç kaza olduğunu hatırlattı. Bu tür kazaların sık sık nedenleri sürücülerin yorgunluğu ve deneyimsiz olmaları olduğunu paylaşan Topalova, “Onlar araç sürmeyi seviyorlar, ama gerçekten profesyonel şoför değiller” diye dikkat çekti. Böyle herkesin yolcu taşıyabileceğini söyleyen Topalova, bunun için gerekli olan tek şeyin bir minibüs alması ve yolcu bulması olduğunu belirtti. Bu yüzden böyle yasa dışı yolcu taşımacılığı yapan araçların yaptığı kazalara oldukça sık rastlanıyor.

Bulgaristan’da en büyük ulaştırma şirketlerinden biri olan Union Ivkoni Şirketinin sahibi İvaylo Konstantinov, yasa dışı yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde yolculuk yapmanın büyük risk taşıdığı ve daha pahalıya mal olduğunu paylaştı.

Konstantinov, “Kanun bu ihlallerin tespit edilmesi için bin imkan olduğunu söylüyor. Sınırda kontrol sırasında yolcular genelde akraba olduklarını söylüyorlar, fakat her zaman gerçeği öğrenmek için sorgulama yapılabilir. NAP ve Ekonomi Suçlar Soruşturma Bürosu çok kolay tespit edebilirler ki, kaçak taşımacılık yapanların sözde işsizler olup sınır dışına 50’er yolculuk yapıyorlar” diye yorumladı. Union Ivkoni Şirketinin sahibinin ifadelerine göre toplu taşıma seferlerinin üçte ikisi kaçak taşımacılar tarafından yapılıyor ve bu durum da iş dünyasına bir darbe olmakla beraber yolcuların hayatını tehlikeye atıyor. Konstantinov, bu tür araçların yaptığı on kazadan birisinin ortaya çıktığını ve sıkça bir sürücünün dinmeksizin 40 saat araç sürdüğü halde kaza yapma tehlikesi olmasının mantıklı olduğunu ifade etti. Edindikleri son bilgilere göre günde ortalama 80 yolcu minibüsün ülkeden çıkış yaptığını ve bu da Bulgaristan’dan Avrupa’ya yapılan otobüs seferlerinin ve genelde uluslararası seferlerin üçte ikisi olduğunu söyledi. Konstantinov, bu sebepten dolayı ciddi sayıda sefer yapan firmaların 3-4 tane kaldığını, diğerlerinin ise iflas ettiğini izah etti.
 

Kaynak: Kırcaali Haber


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ