Advert
seks izle
Advert

Sofya'da Osmanlıca dersleri

Bulgarista’ın başkenti Sofya’da gönüllülerin girişimiyle başlatılan Osmanlıca kursları büyük ilgi görüyor. Başmüftü Vedat Ahmet tarafından verilen Osmanlıca dersinin her yaştan

Sofya'da Osmanlıca dersleri
Sofya'da Osmanlıca dersleri
Bu içerik 1174 kez okundu.

Bulgarista’ın başkenti Sofya’da gönüllülerin girişimiyle başlatılan Osmanlıca kursları büyük ilgi görüyor. Başmüftü Vedat Ahmet tarafından verilen Osmanlıca dersinin her yaştan katılımcısı buluyor.

Zengin Osmanlı arşivlerine ev sahipliği yapan Bulgaristan'da Osmanlıcaya olan ilgi de gün geçtikçe artıyor. Ülkede son üç yıldır derneklerin yanı sıra gönüllülerin girişimiyle Osmanlıca kursları düzenleniyor.

Bulgaristan başkenti Sofya’da faaliyet gösteren kültürel etkileşim derneğinin organizasyonuyla her pazar günü Başmüftülük binasında Osmanlıca kursları düzenlenmeye başladı. Sofya'daki dersler Başmüftü Vedat Ahmet tarafından veriliyor. Gönülü olarak eğitmenlik yapan Vedat Ahmet, Osmanlıcanın Bulgaristan Müslümanları açısından bir önem arz ettiği düşüncesinde.

OSMANLI KÜLTÜRÜ DE ÖĞRETİYORUZ

Başmüftülüğün verdiği Osmanlıca kursunun 3. yılına girdiğini kaydeden Başmüftü Vedat Ahmet, kursun Kültürel Etkileşim Derneği’nin teşebbüsüyle Sofya’da bulunan özellikle Türk gençlerinin talebi üzerine başladığını söyledi.

Ahmet şöyle devam etti; “Amacımız Osmanlıcayı öğrenmekle birlikte, Osmanlı kültürüyle ilgili belli konuları öğrenmek ve tanışmak idi. Bulgar asıllı olanlardan da zaman zaman kursa gelenler oluyor. Bazı arkadaşlarımız artık 3. senesine girdi. Çok büyük bir katılımla değil, ama yavaş yavaş bir mesafe kat ediyoruz. Ecdadımızın dilini öğrenmek, bizim kültürümüzün örf ve adetlerimizin temelinde bulunan bazı değerleri keşfetmek için bunu yapıyoruz.”

İLERİ DÜZEYDE EĞİTİM ALDIM

Osmanlıca’yı Yüksek İslam Enstitüsü’nde öğrendikten sonra biraz daha ileri seviyede Osmanlı diplomasisi ve paleografisi dersi aldığını kaydeden Vedat Ahmet, “Onu da milli kütüphanedeki uzmanlardan Doç. Dr. Stefan Andreev’ten okuduk. Bu şekilde biraz Osmanlıcamızı geliştirme imkânı oldu” ifadelerini kullandı.

Sofya'da düzenlenen kursların her yaştan talibi var. 12 yaşındaki Musab Ahmet kursiyerlerden biri. Cumartesi günleri kuran kursuna giden ortaokul öğrencisi Musab, pazar günleri de Osmanlıca’nın zenginliğini keşfetmeye çalışıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ