Advert
Advert

Bulgaristan’ın en büyük camisinin inşaatına başlandı

Kırcaali’nin “Prileptsi” semtinde yaklaşık 8 yıldır inşaatı planlanan Bulgaristan’ın en büyük ve iki minareli cami projesinin yapımına bugün kesilen kurban ile başlandı. Törene iştirak eden konuklar arasında T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Bahri Ömer, HÖH

Bulgaristan’ın en büyük camisinin inşaatına başlandı
Bulgaristan’ın en büyük camisinin inşaatına başlandı
Bu içerik 1584 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Kırcaali’nin “Prileptsi” semtinde yaklaşık 8 yıldır inşaatı planlanan Bulgaristan’ın en büyük ve iki minareli cami projesinin yapımına bugün kesilen kurban ile başlandı. Törene iştirak eden konuklar arasında T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Bahri Ömer, HÖH Milletvekilleri Müh. Erdinç Hayrullah, Şabanali Ahmet ve Mustafa Ahmet, Kırcaali, Krumovgrad (Koşukavak) ve Haskovo (Hasköy) bölge müftüleri Beyhan Mehmet, Nasuf Nasuf ve Basri Eminefendi, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı ve HÖH İlçe Başkanı Muharrem Muharrem, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ahmet, Kırcaali Meclis Başkanı Raif Mustafa hazır bulundular.

Yapımına başlanılan caminin için dualar eşliğinde bir boğa kurban edildi. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis tarafından kestirilen kurbanın kabul edilip cami inşaatının başarıyla tamamlanması için Bölge Müftüsü dua etti. Caminin gençler için bir eğitim merkezi olmasını diledi.

Beyhan Mehmet yeni cami hakkında Kırcaali Haber Gazetesi için şunları söyledi, “Bu cami Kırcaali’de hoşgörü merkezi olacak. Bugün Cuma namazına müteakip Kırcaali’de yeni inşa edilecek caminin başlaması için bir kurban kesildi. Bu kurbanı Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis hediye etti, kendilerine cani gönülden teşekkür ediyoruz. Dualarla, tekbirlerle caminin inşaatına başlandı. Malumunuz 2008 yılından yapılan bir çalışma neticesinde müftülüğün, Belediye Başkanımızın, şu anki Milletvekilimiz Şabanali Ahmet’in ve diğer arkadaşlarımızın emeğiyle Allaha şükürler olsun arzulanan bu caminin inşaatı başlamış oldu. Bu cami ihtiyaca binaen başlatıldı. Malumunuz Kırcaali’de Cuma günleri camimiz ful doluyor, Bayramlarda ise dolup taşıyor, halk sığmıyor. Bu münasebetle Kırcaali’ye yakışacak nitelikte bir cami inşaatı başlatılıyor. Hakim güzel bir tepe üzerine inşa ediliyor. Arazi Kırcaali Belediye Meclisi kararıyla bize hediye edildi. Bugün de Allah’ın izniyle hayırlı bir günde camimizin inşaatına başlamış olduk. Yurtiçinden ve yurtdışından kardeşlerimizin bu konuya çok ciddi manada teveccühleri ve duaları var, maddi ce manevi yardım sağlamak istiyorlar. Önümüzdeki günlerde bunun organizasyonu inşallah caminin inşaatını yürütecek olan komisyonla beraber kararlarını alacağız. Hayırlı olsun, hayırlara vesile olsun. En yakın zamanda Rabbim caminin tamamlanmasını nasip etsin. ”

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis Kırcaali Haber Gazetesine şunları belirtti: “Bugün Kırcaalimiz için tarihi bir gündür. Yaklaşık 8 yıldır bizler, arkadaşlarımız ile beraber şehrimize yakışacak yeni bir cami projesi ile ilgili çalışmalar yaptık. Allaha şükürler olsun ki bugün bir Müslüman olarak bu tarihi günde yer aldığım için çok mutlu ve heyecanlıyım. Bu proje şuana kadar dar bir çevrede konuşuluyordu, bugünden itibaren bu proje artık çok geniş bir çevrede konuşulacak. Kırcaalili Müslüman kardeşlerimizin çok uzun zamandan beri bekledikleri bir projeydi. Yüzyıllardan beri şehrimize ikinci cami yapılmamıştı. Bugün bu projeyi başlatmak bize nasip oldu. İnşallah en yakın zamanda bu proje tamamlanıp güzel camimizi faaliyete başlatacağız. Tüm Müslüman halkımıza hayırlı ve uğurlu olsun.”

Kurban etinin bir kısmı gelecek hafta Cuma günü pilav hazırlanarak Kırcaali Merkez Camiinde dağıtılacak. Kurbanın bir kısmı da Merkez Georgi Pobedonosets Kilisesi’ne Papaz Petır Garena tarafından Hıristiyanlara da dağıtılmak üzere bağışlanacak.

Milletvekili Şabanali Ahmet, cami projesinin yurt dışından gelecek misafirlerin de katılacağı ayrı resmi bir törenle temelinin atılacağını açıkladı. Cami Türkiye tarafından bağışlanan kaynaklarla inşa edilecek. Deveci Şirketi tarafından uygulanan cami projesinin bir buçuk yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Cami projesi Türkiye’de hazırlanmış olup, Kırcaali Bölge müftülüğüne bağışlanan bir projedir. Cami, 1 400 metre kare büyüklüğünde ve kapalı alanında 1 200 Müslüman’ın ibadet edebileceği olarak planlanmıştır. Kırcaali’de ikinci bir cami kurulması için yaklaşık 8 yıldır uğraşılıyor. İlk önce caminin Arda nehrinin sağ kıyısına kurulması fikri ortaya atılmıştı. Sonrasında bu amaçla “Vızrojdentsi” semtinin merkezinde bir arazi verilmesi kararlaştırıldı, fakat Bulgarlar buna karşı çıktılar. Son olarak yine Arda’nın sağ kıyısında bulunan “Prileptsi” semtinde caminin kurulması teklifi yapıldı. Bu semt, şehrin merkezinden daha yüksek bir yerde bulunduğu için cami her yerden görülecektir.

Caminin kurulacağı arazi sahipleri ilk önceleri bu fikre karşı her ne kadar direnmiş olsalar da, sonunda iktidar temsilcilerinin arabuluculuğuyla uzlaştırıcı bir karara varıldı.

Mart 2007 tarihinde aşırı ırkçı Ataka partisinin teşvikiyle yerli Romanlar yaşadıkları konutların yıkılması korkusuyla protesto gösterisi yaptılar. Temmuz 2007 tarihinde Kırcaali Belediye Meclisi, kamulaştırılmış bir arazide cami kurulması teklifini oy birliğiyle kabul etti.

Kararın kabulünden birkaç ay sonra cami inşaatına başlanılması bekleniyordu, ancak bu olmadı. Böylece artık 8 yıldır Kırcaalili Müslümanlar, şehirde ikinci bir cami kurulmasını sabırsızlıkla bekliyorlar.

 Fotoğraf: Nilgün AHMET
Video: Sebahat NECİB

Kaynak KircaaliHaber

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ