Advert
seks izle
Advert

Bulgaristan Meclisinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına ağır ithamlar

Türklerin ve diğer azınlıkların yılmaz sesi HÖH’ten gereken ve beklenen cevap gecikmedi. Aşırı Irkçı

Bulgaristan Meclisinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına ağır ithamlar
Bulgaristan Meclisinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına ağır ithamlar
Bu içerik 761 kez okundu.

Türklerin ve diğer azınlıkların yılmaz sesi HÖH’ten gereken ve beklenen cevap gecikmedi.

Aşırı Irkçı ve milliyetçilerin başkanı görevine bürünen Vatansever Cephesi Eşbaşkanı ve Borisov Hükümeti ortağı Valeri Simeonov’un yabancı düşmanlığı içeren konuşmasına, Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkanı Lütvi Mestan Meclis kürsüsünden şu sözlerle tepki gösterdi: “Avrupa değerlerine sahip Bulgaristan Meclisinde hiç kimse bir etnik gruba hakaret edemez. İster Türk, Roman, Bulgar veya ne olursa olsun! Bulgaristan Meclisinde hiç kimse dostane ilişkilere sahip olduğumuz bir egemen ülkenin devlet başkanına hakaret edemez”, dedi.

Irkçı Valeri Simeonov’un Roman karşıtı ve ayrıca acil serviste çalışanlarına yönelik saldırılarla ilgili okuduğu bildiriden sonra, Bulgaristan Meclisi Genel Kurulu çirkin bir skandala sahne oldu. Hızını alamayan SKAT televizyonu sahibi, insan değerleri ve özgürlükleri düşmanı, ırkçı Bulgaristan Ulusal Kuruluş Cephesi Partisi Başkanı daha da ileriye giderek meclis kürsüsünden Türkiye Cumhuriyetinin siyasi yönetimini hedef alan ağır ithamlarda bulundu. Aşırı milliyetçi liderin hedefinde tüm etnik gruplar ile muhalefetin güçlü sesi Hak ve Özgürlükler Hareketi siyasi yönetimi de yer aldı.

Aşırı milliyetçi Simeonov’un okuduğu bildiride egemen bir ülkenin, Türk devletinin yöneticileri de nasibini aldı. Orada şu ifadelere yer verildi: “Siyasi ve ekonomik suç çetesi olan Hak ve Özgürlükler Hareketi liderleri daha önce Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve günümüzde de Cumhurbaşkanı olan Recep Tayip Erdoğan’ın diktatör ve insan karşıtı rejimiyle yakınlık gösterdiler. Bu kişi ki 2013 yılında demokrasi ve vatandaşlık özgürlükleri ihlaline karşı oluşan kitlesel protestoları kana bulamıştır. Bu kişi ki, Kürtlerin özgürlük mücadelesine karşı tanklar ve askeri uçaklar yollamıştır. Türkiye’nin Balkan ülkelerine yönelik Yeni Osmanlı isteklerini dile getiren bu kişi, iki gün önce “Avrupa işine baksın” diyen aynı kişidir. İşte burada, “Bulgarlara ölüm” çığlıklarında ve kana bulanmış bıçaklarda, zincirlerde ve baltalarda yatıyor kötülüğün kökleri, ekilen kinin nedeni gizleniyor. Çocukların, annelerin ve babaların korkuları, acıları ve gözyaşları burada gizleniyor. Bulgar doktorların, polislerin, öğretmenlerin ve sosyal işçilerin aşağılanması, kederleri ve hayal kırıklığı gözyaşları burada gizleniyor. Kötülüğün kökü burada, Bulgaristan Meclisindedir.”

Milliyetçilik bayrağını kaptıran Ataka partisi HÖH’e Türkiye’nin beşinci kolu olarak suçlamaktan sakınmazken, Valeri Simeonov HÖH’ü kötülük ekseni olarak suçlamaktan sakınmadığı apaçık belli oldu.

Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı ve Meclis Grubu Başkanı Lütvi Mestan sert bir şekilde meclis kürsüsünden iktidar ortaklarına şu soruları yöneltti: „Valeri Simeonov’un okuduğu bu bildirideki ithamlar Vatansever Cephe’nin koalisyon ortakları ABV, Reformcu Blok ve GERB tarafından da kabul ediliyor mu? Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı konumu ile ilgili hakaretler Başbakan Boyko Borisov’un da mı görüşü? Cevap bekliyorum?“, diye tepkisini ortaya koydu.

Meclis kürsüsünde dile getirdiği sert tepkisinden sonra HÖH lideri Lütvi Mestan Meclis koridorlarında açıklamalarına devam etti ve yaptığı konuşmada sadece Vatansever Cephe ile birlikte dörtlü koalisyonda yer alan Reformcu Bloğu kastetmediğini, Reformcu Blok’ta yer alan tüm partilerin de görüşlerini istediğini kaydetti. Mestan, yabancı düşmanı ve aşırı milliyetçi bir oluşumla nasıl bir koalisyon hükümetinde yer aldıklarını Reformcu Blok’ta yer alan partilerden açıklık getirmelerini istedi.

Türkiye dışında en büyük yerli siyasi güce sahip HÖH liderinin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına yönelik yaptığı savunma konuşması partinin teşkilatlarında büyük bir hoşnutluğa yer açtı.

Kaynak: İsmail Köseömer
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
EYT 2. tur'da MHP Oylarıyla REDDEDİLDİ ! Kendi Seçmenini AKP’YE SATTI ! Seçim Vaadinde EMEKLİLİK Vardı Meçliste 2.Turda ONAY VERMEDİ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ
BOZKURT İŞARETİ MHP'YE AİTTİR, CHP İLE AYNI BAYRAK ALTINA GİRENLER BOZKURT İŞARETİ YAPAMAZ